Od 27 do 29 marca można składać prace w Konkursie Wielkanocnym. Zachęcamy do udziału!

Przypominamy o trwającym Konkursie Wielkanocnym. W tegorocznej edycji wybierzemy najładniejszą pisankę tradycyjną, kartkę świąteczną, palmę wielkanocną a także (po raz pierwszy) najpiękniejszy recyklingowy stroik wielkanocny. Prace przyjmujemy od 27 do 29 marca od godziny 9.00 do 20.00. 

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i świetlic oraz do osób indywidualnych, dzieci wraz z dorosłymi (np. prace rodzinne) w części grupowej konkursu, z terenu gminy Gdów. Zadaniem uczestników jest wykonanie prac indywidualne – kartka, pisanka (w tej kategorii nie przyjmujemy prac wykonanych grupowo) oraz indywidualne lub grupowo (w kategoriach palma i stroik).

Głównym kryterium oceny prac będą walory artystyczne, estetyczne, pomysłowość, oryginalność oraz zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami (dotyczy palmy i pisanki).

 

Wykonując pisanki tradycyjne należy pamiętać, że do konkursu będą przyjęte wyłącznie pisanki wykonane na prawdziwych jajkach, wydmuszkach ptasich jaj (kurzych, kaczych, gęsich, indyczych), jajkach styropianowych ale tylko naturalnej wielkości jajka kurzego, kaczego lub gęsiego. Najwyżej oceniane będzie w tej konkurencji zastosowanie tradycyjnych technik ludowych: drapanka, kraszanka, rysowanka, wzory geometryczne, czy roślinne.

 

Chcąc zachować zwyczaj składania życzeń na kartach pocztowych, proponujemy wykonanie jej samodzielne. Do konkursu przyjmowane będą wyłącznie kartki w formacie 15 na 10 cm, mogą być w ramce passe partu 0,5 cm z każdej strony. Prace wykonane w innym formacie i w innej formie np. plakatu lub wielkiej planszy w kształcie jajka nie będą oceniane w konkursie.

 

Palma wielkanocna z kolei powinna być wykonana z naturalnych materiałów takich jak: gałęzie wierzby, bukszpanu, barwinka, borówki, cisu, widłaka, wikliny lub leszczyny z baziami, z jedliny, a nawet z gałązek malin lub porzeczki, z traw, mchów itp. W nawiązaniu do tradycji wykonywania palm w regionie podkrakowskim. Materiałem zdobniczym mogą być kwiaty wykonane z bibuły lub naturalne - suszone oraz prawdziwe wstążki. Elementy plastikowe są niewskazane jako obce tradycji.

Recyklingowy stroik wielkanocny to kategoria, która pojawia się w naszym konkursie po raz pierwszy. Stroik może przybrać formę tradycyjną np. wielkanocnego koszyczka lub dowolną nowoczesną. Może też przybrać formę baranka lub zajączka wielkanocnego lub inną. Musi być wykonany np. z materiałów wykorzystanych wtórnie, np. ze zużytych opakowań papierowych, plastikowych, szklanych itd. Dopuszcza się do konkursu prace wykonane grupowo, np. rodzinnie lub klasowo.

Celami konkursu są propagowanie tradycji, zwyczajów i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia symboli świątecznych,  zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, utrzymanie zwyczaju wysyłania życzeń na kartkach świątecznych, uświadamianie znaczenia ekologii w dzisiejszym świecie, inspiracja do działań artystycznych z wykorzystaniem materiałów ekologicznych, stwarzanie okazji do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikających zwyczajów własnoręcznego zdobienia pisanek i wykonywania kartek świątecznych.

Do każdej pracy należy dołączyć wypełnioną drukowanymi literami metryczkę, a każda praca musi być czytelnie podpisana (imię, nazwisko, wiek autora).

Prace przyjmujemy w Centrum Kultury w Gdowie (ul. Krakowska 398, 32-420 Gdów) od 27 do 29 marca od godziny 9.00 do 20.00. Ocena prac odbędzie się 30 marca 2023 roku, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi 31 marca (piątek) o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Gdowie. 

Prace nagrodzone w ubiegłorocznej edycji konkursu można zobaczyć TUTAJ: https://www.youtube.com/watch?v=J_DDGo-MYcA . 

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIA (METRYCZKA) (DOC)

KARTA ZGŁOSZENIA (PDF)

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie!

Foto: Centrum Kultury (Zdjęcia pisanek, plam i kartek świątecznych); westwing.pl (zdjęcie stroika).

Skip to content