Kapela Gdowianie

Kapela Regionalna Gdowianie od ponad 30 lat kultywuje tradycje folklorystyczne ziemi gdowskiej. Zespół gromadzi repertuar oparty na pieczołowicie zebranych oryginalnych przyśpiewkach, pieśniach ludowych i melodiach, które od pokoleń towarzyszyły dziadom i ojcom. Czerpiąc z bogactwa i tradycji ludowej z pasją i zamiłowaniem przybliża współczesnym dziedzictwo pokoleń. Obecna na najważniejszych festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kraju. Kapela jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W roku 2002 Sejmik Województwa Małopolskiego nagradza GDOWIAN za całokształt działalności, a w roku 2005 na XXXIX Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą Kapela zdobywa, wraz z męska grupa śpiewaczą,  I miejsce. W roku 2016 Kapela swym występem uświetniła Festiwal Młodych, który Centrum Kultury organizowało w ramach Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej gminy. Oczywiście występ grupy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i sympatią wśród publiczności.

Prezentując wysoki poziom artystyczny, Kapela zagrała niezliczona ilość koncertów, podczas których w nieoceniony sposób promuje ziemię gdowską. Członkowie Kapeli poprzez swoje autentyczne zaangażowanie i miłość do folkloru sprawiają, iż każdy ich występ jest entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność.

Obok krakowiaków i polek wprowadza dawno zapomniane tańce takie jak; „krzyżak”, czy „żyd”. Swoje umiejętności przekazuje następnym pokoleniom...

W roku 2009 Kapela wydała swoją pierwszą płytę , która jest do nabycia w Centrum Kultury w Gdowie .

Skip to content