Laureaci konkursu wielkanocnego odebrali zasłużone nagrody.

33 palmy, 37 kartek, ponad 80 pisanek i 8 pająków wielkanocnych - to "bilans" naszego tegorocznego Konkursu Wielkanocnego. Już po raz 17. zaprosiliśmy dzieci i młodzież z terenu gminy Gdów ze swoimi opiekunami do udziału w konkursie na najpiękniejszą palmę, pisankę, kartkę, a w tym roku po raz pierwszy także pająka wielkanocnego. 22 marca 2024 r. w ręce laureatów trafiły zasłużone nagrody, a uroczystość ich nagrodzenia umilił nam występ zespołu folklorystycznego „Mali Gdowianie”, działającego w Centrum Kultury w Gdowie pod kierunkiem pań Elżbiety Wróbel i Joanny Marczewskiej. Mali miłośnicy tańca ludowego zasłużenie otrzymali gromkie brawa za występ. Szczególne brawa wraz z nagrodami i dyplomami otrzymali laureaci konkursu, którym pogratulowała Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. Za wykonanie najładniejszej kartki wielkanocnej pierwszą nagrodę odebrały Alicja Ciesielska i Natalia Substelna, a za palmy Lidia Kus i Damian Smoleń. Najpiękniej pisanki ozdobiła Amelia Palonek, a w nowej kategorii konkursowej czyli Pająk Wielkanocny wygrały Wiktoria i Daria Partyka. Zarówno laureaci jak i wszyscy uczestnicy konkursu, jury oraz pracownicy centrum kultury docenili wykonane z poszanowaniem tradycji prace konkursowe. Jury postanowiło też przyznać wyróżnienie dla Dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Intropatia” w Gdowie za szczególny wkład do konkursu.

Oceny podjęło się jury w składzie: Wioleta Chmiela – dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Monika Misztal – ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach, Joanna Nalepa – artystka plastyk i polonistka z Krakowa.  Po długiej i wnikliwej obserwacji przyznano zasłużone nagrody.

W kategorii Kartka Wielkanocna

Wyróżnienia: Julia Dudek, Milena Kęsek, Alicja Korek, Alicja Stopa, Aniela Białka, Marianna Koślińska, Maja Dębowska, Maria Zawadzka, Patrycja Desoń, Ola Kupiec

III miejsce: Daria Tomasik

II miejsce: Natalia Godula

I miejsce: Alicja Ciesielska, Natalia Substelna

W kategorii Pisanka Wielkanocna

Wyróżnienia: Franek Szostak, Kamila Smaga, Mikołaj Ciesielski, Milena Zabdyr i Laura Zuzek

III miejsce: Liliana Jajkowicz, pani Barbara Kowalska

II miejsce: Milan Kuczko, Bartłomiej Wcisło

I miejsce: Amelia Palonek

W kategorii Pająk Wielkanocny

Wyróżnienia: KL.I S.P. w Wiatowicach, Joanna i Małgosia Jamka, Blanka Flak, Martyna Zamęta

III miejsce: Amalia i Barbara Giza, Aleksandra Zamęta

II miejsce: Lidia Kus

I miejsce: Wiktoria i Daria Partyka

W kategorii Palma Wielkanocna:

Wyróżnienia: Mikołaj Gacek, Seweryn Zdebski, Kl. VII oraz kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Wiatowicach, Przedszkole w Szczytnikach, Witold i Wojciech Kowalscy, Oliwier i Zosia Włodarczyk

III miejsce: S.P. Wiatowice kl. IV i V, Alex i Filip Hajduk

II miejsce:  Gabriela i Wiktor Enz

I miejsce:  Lidia Kus, Damian Smoleń

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Intropatia” w Gdowie za szczególny wkład do konkursu.

Tegoroczne prace oddane na konkurs zaskoczyły nas jako organizatorów wysoką jakością wykonania.

Zwłaszcza pająki wielkanocne, które były oczekiwane po raz pierwszy, zaprezentowały się znakomicie. Będąc jednocześnie formą tradycyjną i nowoczesną dzięki wykorzystaniu ciekawych materiałów jak: rurki papierowe i słomiane, ryż dmuchany, wydmuszki, pomponiki i wiele, wiele innych, co w tej konkurencji było jak najbardziej wskazane. Nie zabrakło w tym roku wspaniałych palm, jednak w tej konkurencji musimy się bardzo pilnować by zachować tradycję by nie dawać do palmy nietradycyjnych materiałów jak np. plastikowe ozdoby czy zboże. Wykonawstwo kwiatów jest na poziomie mistrzowskim i prawie wszystkie spełniały kryteria regulaminowe, jednak musimy pamiętać, że tradycyjna palma to nie same kwiaty z bibuły lecz przede wszystkim: palma, bazie, witki wierzbowe, różne rośliny zielne i wstążki. Trzeba też zadbać o stronę estetyczną by palma się nie rozlatywała, była równo przycięta od dołu, może natomiast ukazywać tak zwane „Lyski” czyli patyki leszczynowe lub wierzbowe.

 

W polskiej tradycji Niedzielę Palmową nazywano też Kwietnią, Różdżkową lub Wierzbną, a pod nazwą palmy wielkanocnej kryły się różnorodne kompozycje ze świeżych roślin, którym przypisywano symbolikę zdrowia, mocy życiowych i odradzania życia, dzięki którym palma miała wszechstronne zastosowanie w rozmaitych zabiegach magicznych. Palmy, których  funkcja obrzędowa wzmocniona była przez poświęcenie ich w kościele, nie były zdobione lub tylko bardzo skromnie, np. przewiązane wstążką. W zbiorach MEK zachowały się obiekty tego typu, wiązki gałązek wierzbowych, z trzciną wodną, leszczyną i barwinkiem: krótkie zwane różdżkami a także długie, związane sznurem lub rzemiennym batem, który po poświęceniu wraz z palmą służył chłopcom do poganiania bydła na pastwisku (https://etnomuzeum.eu/zbiory/palma-wielkanocna-2).

Wszystkim serdecznie gratulujemy i oczywiście zapraszamy do kolejnej edycji konkursu już za rok.

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich wspaniałych prac konkursowych: https://www.ck.gdow.pl/aktualnosci/podsumowanie-konkursu-wielkanocnego-2024/  

Skip to content