PODSUMOWANIE KONKURSU WIELKANOCNEGO 2024

 

21 marca 2024 r. w Centrum Kultury w Gdowie, odbyła się ocena prac prezentowanych w XVII Konkursie  Wielkanocnym: na najpiękniejszą palmę, pisankę, kartkę oraz na pająka wielkanocnego. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z terenu gminy Gdów ze swoimi opiekunami. Do konkursu zgłoszono: 33 palmy, 37 kartek, ponad 80 pisanek i 8 pająków wielkanocnych. Tegoroczne prace oddane na konkurs zaskoczyły nas jako organizatorów wysoką jakością wykonania. Zwłaszcza pająki wielkanocne, które były oczekiwane po raz pierwszy, zaprezentowały się znakomicie. Będąc jednocześnie formą tradycyjną i nowoczesną dzięki wykorzystaniu ciekawych materiałów jak: rurki papierowe i słomiane, ryż dmuchany, wydmuszki, pomponiki i wiele, wiele innych, co w tej konkurencji było jak najbardziej wskazane. Nie zabrakło w tym roku wspaniałych palm, jednak w tej konkurencji musimy się bardzo pilnować by zachować tradycję by nie dawać do palmy nietradycyjnych materiałów jak np. plastikowe ozdoby czy zboże. Wykonawstwo kwiatów jest na poziomie mistrzowskim i prawie wszystkie spełniały kryteria regulaminowe, jednak musimy pamiętać, że tradycyjna palma to nie same kwiaty z bibuły lecz przede wszystkim: palma, bazie, witki wierzbowe, różne rośliny zielne i wstążki. Trzeba też zadbać o stronę estetyczną by palma się nie rozlatywała, była równo przycięta od dołu, może natomiast ukazywać tak zwane „Lyski” czyli patyki leszczynowe lub wierzbowe.  

W polskiej tradycji Niedzielę Palmową nazywano też Kwietnią, Różdżkową lub Wierzbną, a pod nazwą palmy wielkanocnej kryły się różnorodne kompozycje ze świeżych roślin, którym przypisywano symbolikę zdrowia, mocy życiowych i odradzania życia, dzięki którym palma miała wszechstronne zastosowanie w rozmaitych zabiegach magicznych. Palmy, których  funkcja obrzędowa wzmocniona była przez poświęcenie ich w kościele, nie były zdobione lub tylko bardzo skromnie, np. przewiązane wstążką. W zbiorach MEK zachowały się obiekty tego typu, wiązki gałązek wierzbowych, z trzciną wodną, leszczyną i barwinkiem: krótkie zwane różdżkami a także długie, związane sznurem lub rzemiennym batem, który po poświęceniu wraz z palmą służył chłopcom do poganiania bydła na pastwisku (https://etnomuzeum.eu/zbiory/palma-wielkanocna-2).

Jury tegorocznego konkursu przedstawiało się następująco: pani Wioleta Chmiela – dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, pani Monika Misztal – ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach, pani  Joanna Nalepa – artystka plastyk i polonistka z Krakowa.  Po długiej i wnikliwej obserwacji postanowiło nagrodzić następujące osoby:

W kategorii Kartka Wielkanocna

Wyróżnienia: Julia Dudek, Milena Kęsek, Alicja Korek, Alicja Stopa, Aniela Białka, Marianna Koślińska, Maja Dębowska, Maria Zawadzka, Patrycja Desoń, Ola Kupiec

III miejsce: Daria Tomasik

II miejsce: Natalia Godula

I miejsce: Alicja Ciesielska, Natalia Substelna

W kategorii Pisanka Wielkanocna

Wyróżnienia: Franek Szostak, Kamila Smaga, Mikołaj Ciesielski, Milena Zabdyr i Laura Zuzek

III miejsce: Liliana Jajkowicz, pani Barbara Kowalska

II miejsce: Milan Kuczko, Bartłomiej Wcisło

I miejsce: Amelia Palonek

W kategorii Pająk Wielkanocny

Wyróżnienia: KL.I S.P. w Wiatowicach, Joanna i Małgosia Jamka, Blanka Flak, Martyna Zamęta

III miejsce: Amalia i Barbara Giza, Aleksandra Zamęta

II miejsce: Lidia Kus

I miejsce: Wiktoria i Daria Partyka

W kategorii Palma Wielkanocna:

Wyróżnienia: Mikołaj Gacek, Seweryn Zdebski, Kl. VII oraz kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Wiatowicach, Przedszkole w Szczytnikach, Witold i Wojciech Kowalscy, Oliwier i Zosia Włodarczyk

III miejsce: S.P. Wiatowice kl. IV i V, Alex i Filip Hajduk

II miejsce:  Gabriela i Wiktor Enz

I miejsce:  Lidia Kus, Damian Smoleń

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Intropatia” w Gdowie za szczególny wkład do konkursu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy. W piątek 22 marca odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, a uroczystość umili nam występ zespołu folklorystycznego „Mali Gdowianie” pod kierunkiem pań Elżbiety Wróbel i Joanny Marczewskiej. 

Zapraszamy! Tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć wspaniałych prac konkursowych.

Skip to content