UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE GDÓW

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości po raz pierwszy odbyły się w Pierzchowcu, przy 150-letnim pomniku gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który w tym roku, dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej został odnowiony.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, z udziałem Chóru i Orkiestry Parafialnej, pocztów sztandarowych, delegacji, harcerzy, reprezentantów organizacji społecznych i sportowych, zaproszonych gości i mieszkańców naszej gminy.
Dalsza część odbyła się przy pomniku gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie - miejscu urodzenia bohatera Hymnu Narodowego, gdzie uroczyście wciągnięto flagę państwową i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Uczestnikom rozdawano biało-czerwone flagi oraz rulony z Hymnem Polski. Wydarzenie uświetniły przemówienia okolicznościowe Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, Posła na Sejm RP Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adama Siwka. Poświęcenia odrestaurowanego pomnika dokonał ksiądz Janusz Łomzik - Proboszcz z Parafii NNMP w Niegowici.  Następnie licznie przybyłe w tym dniu delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Generała, oddając hołd wszystkim, którzy bohatersko walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Miłym akcentem tego dnia był piękny występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pierzchowie oraz koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów. W obchodach licznie wzięły udział poczty sztandarowe ze szkół, straży pożarnych, harcerze, druhowie, panie z KGW ubrane w stroje ludowe, dzięki czemu było jeszcze bardziej uroczyście.

Po części artystycznej goście przemieścili się do remizy, gdzie czekała na nich tradycyjna grochówka pierzchowska przygotowana przez OSP Pierzchów oraz wystawa fotograficzna, na której ukazano, jak wyglądał pomnik kiedyś, a jak wygląda obecnie.

Delegacja Władz Samorządowych złożyła także kwiaty przy Pomniku Pamięci na rynku w Gdowie w oraz na cmentarzu w Niegowici.

 

Skip to content