ŚWIĘTOWANIE Z ORKIESTRĄ DĘTĄ

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Obchody Dnia Strażaka w gminie Gdów - świętowanie tych wydarzeń uświetniła w ostatnim czasie Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów.

Tradycyjnie przy akompaniamencie orkiestry 3 maja 2023 r. uroczyście przemaszerowano z gdowskiego sanktuarium pod Pomnik Pamięci na plantach, gdzie odbyła się dalsza część gminnych obchodów. Tego dnia w centrum Gdowa zabrzmiały liczne pieśni patriotyczne. W dniu strażaka z kolei nie mogło zabraknąć wykonania "Rycerzy Floriana" - hymnu strażaków. Ten i inne utwory można było usłyszeć w wykonaniu orkiestry w Niegowici, gdzie w tym roku odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Gdowska Orkiestra jest najdłużej działającym zespołem artystycznym w naszej gminie. Członkowie Orkiestry to zarówno uczniowie i absolwenci Publicznej Szkoły Muzycznej w Gdowie jak również muzycy działający w zespole od wielu lat, a często od wielu pokoleń. Jej członkowie poświęcają swój wolny czas na realizacje swoich muzycznych pasji z pożytkiem dla mieszkańców gminy. W swoim bogatym repertuarze ma nie tylko charakterystyczne dla Orkiestr marsze ale i aranżacje muzyki filmowej.

Od początku działalności do tej pory grało u nas około 130 osób, a życie układało warunki, w jakich okolicznościach rozstawali się z orkiestrą: szkoła, studia, zmiana miejsca zamieszkania, ożenki i zamążpójścia, narodziny i wychowanie dzieci, stan zdrowia i przejście do „wiecznej orkiestry”. Obecnie jest w niej sporo młodzieży, absolwentów i uczniów Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie, z którą współpraca układa nam się prawidłowo. Oczywiście zawsze można sobie życzyć więcej, ale to, że kapelmistrzem jest dyrektor szkoły muzycznej ma duże znaczenie i za to dziękuję bardzo panu Adamowi Czyżowskiemu oraz nauczycielom tej szkoły. Często jednak ta przygoda z muzyką jest krótka, młodzi mają inne priorytety, a szkoda. Jednego jestem pewien – każdy kto miał do czynienia z orkiestrą musi przyznać, że był tam traktowany jak członek rodziny

- zapewnia Prezes orkiestry - pan Tadeusz Ciężarek.

Jaka zatem jest siła w orkiestrze?

Myślę, że tak jak w popularnej piosence Haliny Kunickiej ta siła w orkiestrach jest i będzie, zwłaszcza w tych amatorskich, jak nasza. Bywają okresy, w których raz na parę lat pojawia się spadek zainteresowania młodych ludzi, ale wierzę, że zawsze będzie ten minimalny skład do grania. Problemów z tym nie mają tylko orkiestry zawodowe czy przyzakładowe, bo tam muzycy są opłacani. Amatorstwo, moim zdaniem, jest szlachetniejsze i cenniejsze. Orkiestra powinna zawsze istnieć, bo czy można sobie wyobrazić uroczystości strażackie, kościelne, gminne czy patriotyczne bez udziału orkiestry dętej? A takich wydarzeń było bardzo wiele i mógłbym o nich opowiadać godzinami

- dodaje w rozmowie, którą można przeczytać TUTAJ. 

Przypomnijmy, że powstanie i działalność Orkiestry w Gdowie łączy się ściśle z utworzeniem Państwowego Ogniska Muzycznego. Inicjatorem powstania tegoż ogniska był ówczesny przewodniczący Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, a jednocześnie poseł na Sejm, pan Marcin Ciężarek. Orkiestra Dęta Gminy Gdów, działa nieprzerwanie od roku 1966. Od roku 1976 patronat nad zespołem sprawował Gminny Ośrodek Kultury w Gdowie, a od 2009 roku orkiestra działa w strukturach Centrum Kultury w Gdowie.

Grupa zdobywa liczne laury na festiwalach i przeglądach muzycznych. W roku 2008 Orkiestra Dęta reprezentowała Powiat Wielicki a zarazem Gminę Gdów na uroczystości Dnia Orkiestr Dętych w Monachium. Orkiestra popularyzuje muzykę marszową a także rozrywkową, uświetniając swoimi występami uroczystości państwowe, lokalne, kościelne, dając rocznie około 20 koncertów. Jest to tym samym najdłużej działający zespół artystyczny w gminie Gdów. Członkowie Orkiestry to zarówno uczniowie i absolwenci Publicznej Szkoły Muzycznej w Gdowie jak również muzycy działający w zespole od wielu lat, a często od wielu pokoleń. To właśnie wielopokoleniowość jest niepodważalnym atutem i wartością Orkiestry. W jubileuszowym, 50- tym, roku działalności gdowska Orkiestra  liczyła 45 członków, którzy swój wolny czas poświęcają na realizacje  swoich muzycznych pasji z pożytkiem dla mieszkańców naszej gminy. Grupa działa pod dyrygenturą Pana Adama Czyżowskiego, Prezesem Orkiestry jest Pan Tadeusz Ciężarek.

W 2021 roku Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów świętowała Jubileusz 55-lecia działalności. Uroczystości rozpoczęła Masza Święta, sprawowana w tej intencji, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie, podczas której można było usłyszeć utwory wykonane przez orkiestrę. Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Kultury w Gdowie, gdzie w imieniu Orkiestry życzenia okolicznościowe przyjęli Prezes Tadeusz Ciężarek oraz Kapelmistrz Adam Czyżowski, o czym można przeczytać TUTAJ. 

„Pieśnią o małym rycerzu” w wykonaniu orkiestry z solowym występem Marcina Korbuta rozpoczęła się kolei drugą część występów artystycznych podczas Widowiska Artystycznego "Mój Gdów" 27 listopada 2022 r. kończącym obchody 750-lecia lokacji Gdowa. W ich wykonaniu zabrzmiały przeboje muzyki filmowej, między innymi zespołu "Queen" oraz "Abby", podbijając serca zebranych gości, o czym można przeczytać TUTAJ. 

Orkiestra gra nieprzerwalnie od ponad 50 lat. Próby odbywają się w piątki od godziny 18:30 do godziny 20:00 w Centrum Kultury w Gdowie (tel. 512186807).

Muzykom Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów gratulujemy wspaniałych występów, a chętnych zapraszamy w szeregi orkiestry!

 

Skip to content