“PO SĄSIEDZKU” ZAŚPIEWAJĄ CHÓRY Z CZECH I GDOWA

W sobotę 27 maja w Centrum Kultury w Gdowie spotkają się „po sąsiedzku” dwa chóry: Tutte le Corde z Gdowa i nasi goście Pěvecké sdružení Martinů Třinec, z Czech, by zaprezentować Państwu wspólny koncert pod tytułem „…A je to po sąsiedzku”. Rozpoczęcie o godzinie 18:00.

To już kolejny raz kiedy mamy przyjemność gościć w gdowskim Centrum Kultury naszych czeskich przyjaciół i podziwiać kunszt ich śpiewu. Poprzednio słuchaliśmy koncertu w gdowskim kościele i było pięknie i poważnie. Tym razem zaprezentują się na scenie Centrum Kultury w sobotę 27 maja o godzinie 18.00. A skoro „…A je to po sąsiedzku” to pewnie będzie wesoło i  będzie się działo!

- zachęcają chórzyści Tutte le Corde.

Chórzyści z Czech zaśpiewają w Gdowie już po raz trzeci. Po raz pierwszy zaprezentowali się gdowskiej publiczności 5 grudnia 2016 r. dając wspaniały koncert w gdowskim sanktuarium, w ramach obchodów 10-lecia działalności chóru Tutte Le Corde. Zaśpiewali nie tylko po czesku, ale także po polsku, czym niezwykle urzekli słuchaczy. Ponownie zagościli w Gdowie 21 stycznia 2018 r., śpiewając podczas Wieczoru Kolęd w Sanktuarium w Gdowie. W obu przypadkach towarzyszył im zaprzyjaźniony chór Tutte le Corde. Majowy koncert będzie okazją do kolejnego zaprezentowania się. Tym razem miejscem wspólnego śpiewu będzie sala widowiskowa Centrum Kultury w Gdowie, w ramach którego działa gdowski chór.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad koncertem objął portal "Mój Gdów".

Dla uczestników czekać będzie słodka niespodzianka. Serdecznie zapraszamy !

Historia czeskiego chóru rozpoczęła się w 1955 roku. W tym czasie było znane pod inną nazwą „Soubor pracujících Třineckých železáren”, a jego założycielem był Pan Jindřich Sedlák. Dziesięć lat później zmieniono nazwę na „The Choir Society Martinů” i od tamtej pory zachowuje tę nazwę. Od prawie 50 lat Chór prowadzi p. Václav Štývar i pod jego kierownictwem zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród. W 2001 roku przewodnictwo nad PSM przejęła dyrygentka Daniela Sławińska. Z powodzeniem prowadziła Chór do 2005 roku. Po jej odejściu rolę dyrygenta przejął młody absolwent Akademii Janacka w Ostrawie, Uniwersytetu Ostrawskiego i Wyższej Szkoły Sztuk Muzycznych w Bratysławie, Michał Zátopek. Pod jego kierownictwem PSM otrzymało wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2006 roku, krótko po jego rozpoczęciu, PSM wyprodukował swoją pierwszą płytę CD, która została nagrana w „Český rozhlas Ostrava”. Rolę trenera wokalnego w PSM pełni dr Marta Reichelová. Ukończyła Uniwersytet im. Janacka w Ostrawie oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Janacka w Brnie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, a obecnie jest stałą gospodynią Teatru Narodowego w Brnie. Marta współpracuje również z Teatrem Narodowym w Pradze, Morawsko-Śląskim Teatrem Narodowym oraz czołowymi czeskimi orkiestrami. Więcej informacji o życiu i osiągnięciach Marty można znaleźć na jej stronie internetowej . Akompaniatorami Chóru są Daniela Vondráčková , Pavel Duda i Pavla Černeková . W ostatnich latach PSM może poszczycić się również współpracą z wieloma czołowymi artystami i zespołami, m.in. z pianistką, kompozytorką i pedagogiem Ireną Szurmanovą czy Trzyniecką Orkiestrą Kameralną . Towarzystwo Chóralne Martinů zapoczątkowało piękną tradycję sztuki chóralnej. Jej główną misją jest kontynuowanie tej wieloletniej tradycji w regionie i poza nim, a przede wszystkim dawanie ludziom radości i artystycznych wrażeń.

Chór Tutte le Corde powstał w 2006 roku. Zrzesza miłośników śpiewu  w różnym wieku, których łączy muzyczna pasja i pragnienie dzielenia się muzyką z innymi. Grupa działa w strukturach  Centrum Kultury w Gdowie. W repertuarze posiada: pieśni patriotyczne i ludowe, utwory klasyczne i rozrywkowe, kolędy i pastorałki. Koncertuje  podczas lokalnych uroczystości, jak również w całej Polsce i za granicą. Założycielką i dyrygnetką chóru jest Elżbieta Gawryszewska. Misją chóru  jest rozwijanie wokalnych pasji i dzielenie się pięknem chóralnej muzyki ze słuchaczami. Więcej na stronie  www.tuttelecorde.pl .

Źródło: Opis Pěvecké sdružení Martinů Třinec, z Czech na podstawie: https://www.psmtrinec.cz/en .

Foto: Centrum Kultury w Gdowie, Pěvecké sdružení Martinů Třinec .