DZIEŃ 5. Przygoda z półkolonią “Małe Miasto Gdów” dobiegła końca.

     

Półkolonia "Małe Miasto Gdów" dobiegła końca. Poznano już wszystkie, albo prawie wszystkie zawody, za zarobione gdowskie grosze dzieci obkupiły się w sklepie marzeń. Były podziękowania dla organizatorów, fundacji i wolontariuszy. To był wyjątkowy czas dla wszystkich, stąd pożegnaniom towarzyszyło wiele emocji i wzruszenia. Zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem z gospodarzem gminy i piknikiem obok hali sportowej.  Jak długo potrwa wielkie sprzątanie hali - tego nie wie nikt.

Zwieńczeniem kolonii było spotkanie z Wójtem Zbigniewem Wojasem. Pogratulowano i podziękowano organizatorowi kolonii - Fundacji Plenerownia, głównemu współorganizatorowi czyli Fundacji BGK, partnerom: Centrum Kultury w Gdowie i Gminie Gdów. 

Prezentujemy ostatnią już porcję wypowiedzi naszych kolonistów oraz 'parę" zdjęć. 

- Są bardzo fajne dzieci. Wolontariusze i organizatorzy to także świetne osoby. Po kolonii będzie mi brakować ich towarzystwa

– z żalem mówi Anastazja M., wolontariuszka.

W piątek wiele się działo. Podobnie zresztą jak przez cały tydzień.

- U kucharza sami zrobiliśmy drożdżówki z owocami i marmoladą, upiekliśmy je a potem zjedliśmy. Były bardzo dobre – Damian D.

- Ćwiczyliśmy też śpiewanie, a apotem poszliśmy do pana akustyka. Z nim podłączaliśmy różne kable tak, żeby można było zaśpiewać do mikrofonu. Robiliśmy też zdjęcia i filmowaliśmy fajne rzeczy – dodaje Krzysztof.

- Z panią hafciarką przyszywaliśmy do bluzki koraliki. Myślałam, że jest to trudne, ale nie jest. Pani od muzyki zagrała nam różne utwory, łatwy „Wlazł kotek na płotek”, a potem już tylko  takie trudne -  Wiktoria S.

- Jestem księżycem. Tak pomalowała mi twarz moja koleżanka – cieszy się Alicja, której buzia zyskała nowe oblicze w stoisku pani animatorki.
– A w studio radiowym rozmawialiśmy o gadających pingwinach. Było strasznie wesoło – mówi z kolei Wojtek D., którego twarz też jest chwilowo nie do poznania.

Można za to było poznać tajniki fryzjerstwa, jak Patrycja K. i Kasia W.:

- Pomagałyśmy w robieniu fryzur, robiliśmy bombki z włosów, zaplatałyśmy też sztuczne warkoczyki.

- Najlepiej było w radio, zadawaliśmy pytania jak dziennikarze. Miałem szczęście, że byłem na dwóch stanowiskach. I dziennikarza, i tej osoby, która odpowiada na pytania – podsumował Karol P. Dziewczyny też były zachwycone radiowym studio. Aparat też był oblegany.

- Najlepszy był fotograf, zdjęcia wyszły naprawdę śmieszne. Chętnie je oglądniemy później – na nadzieję Antoni M.

Ostatniego dnia półkolonii poznano tajniki zawodów:

• Kucharz – Spółdzielnia Socjalna Tradycje Regionalne
• Muzyk – Alicja Pustuła
• Opiekun alpak – AlpakaFun
• Fryzjer – Kreatywny Fryzjer z pasją Sylwia Danaj-Bukowska
• Reporter radiowy – Michał Łanuszka
• Ceramik – Ceramika Nastawka
• Fotograf – Adam Murzański
• Hafciarka – wyrób tradycyjnych gorsetów
krakowskich HenHaft.
• Instruktorka tańca – DanceOmnia
• Animator zabaw dziecięcych – Agnieszka Świerzowicz. 

- Szkoda, że półkolonia się kończy. Poznałam tu fajnych ludzi, zarobiłam gdowskie grosze i poznałam różne zawody – mówi Amelka L., przyszła kosmetyczka. A może dekorator wnętrz? Czas pokaże.

Radosny czas wspólnego poznawania nowych zawodów za nami. Codzienna gazetka kolonijna „Dziennik” trafiła do druku. Już po raz ostatni.

Dziękujemy wszystkim za ten wspaniały czas spędzony w Małym mieście Gdowie!

***

„Małe Miasto Gdów” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni (7-11 sierpnia 2023 r.) , mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje. Po projekcie, na terenie gminy powstaje realna inwestycja małomiasteczkowa dla dzieci.

Projekt jest dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Małe Miasto” – edycja VI, organizatorem jest Fundacja Plenerownia, a partnerami Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Gminna Hala Sportowa i portal Mój Gdów.

W projekcie wzięły też udział Gminna Biblioteka Publiczna, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie, Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Gdów, OSP Gdów i Pierzchów, Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach i Centrum Wolontariatu, Gdowski Uniwersytet III  Wieku, policja, Stowarzyszenie Sportowe RadwanSport i szereg zaangażowanych w projekt wolontariuszy.

***

#małemiastoGdów

Skip to content