Dzień 4 półkolonii “Małe Miasto Gdów” to dzień naszej przestrzeni.

Zapraszamy na podsumowanie czwartego dnia półkolonii "Małe Miasto Gdów". Dowiemy się jakie zawody podobały się najbardziej, a jakie najmniej, a także gdzie byli i co porabiali uczestnicy zajęć.

W Kuter Porcie robiliśmy budowle  z piasku i rzucaliśmy bojkami, które można było napełnić wodą i rzucało się wtedy nimi o wiele ciężej. Było super – wspomina Bartosz.
- Praca medyka polega na ratowaniu innych ludzi, to jest bardzo trudna misja – wypowiedział się Antek S. Wywiadu udzieliła też Patrycja. - Bardzo lubię miód, dlatego mnie podobało się wczoraj w pasiece.

Najmniej podobała mi się księgowa, ponieważ to smutny zawód

– stwierdziła Gabrysia.

- Najbardziej podobał mi się cukiernik, informatyk i archeolog – to już Adam. - Cukiernik to trudna praca. Te wszystkie babeczki bardzo mi się podobały – dodała Ania D. - Bardzo mi się podobały kosmetyki  naturalne – Zoja.

Ja cieszę się, że zrobiłem dziś śrubę i skręcałem łańcuch – podsumował Igor.

A mnie najbardziej podobał się stolarz, ponieważ tam robiliśmy fajne wieszaki

- stwierdziła  Martynka. – Ja robiłem sztuczne oddychanie manekinowi – mówił dumie Wojtek.

 - Dziś  najbardziej podobała mi się  koparka, którą kopaliśmy w piasku. Oprócz tego podobało mi się koło fortuny, w którym wygrywaliśmy gdowskie grosze. Było ono w bibliotece. Były tam też książki, a ja, że jestem dobrym czytelnikiem, to bardzo chętnie je przekartkowałem – powiedział Krzysztof I.

- Będziemy dekoratorkami wnętrz. A może zaprojektujemy ogród mamie i tacie? – pytają dziewczyny. – Elektromechanik jest lepszy. Taki bardziej dla nas chłopaków – mówią chłopcy, anonimowo.

- Jeździliśmy prawdziwą koparką i kopaliśmy w piasku. Bardzo mi się to podobało, ponieważ to było fajne – powiedział dla naszej gazetki Emil P.

- Byliśmy u betoniarza, gdzie sami robiliśmy beton i potem dawaliśmy to do formy i jutro wieczorem ma nam wyjść z tego prawdziwa płytka – powiedział Mateusz S.

- Mi się najbardziej podobał pracownik budowy, ponieważ prowadziliśmy tam koparkę
i kopaliśmy nią w  piasku
– potwierdził Tymoteusz P. - Dziś rzeźbiliśmy i czyściliśmy stare dekoracje okien. Budowaliśmy domy z kartonu. Nasze balkony były niebieskie – relacjonują Marcel, Eryk i Piotrek.

Ja dobrze bawię się w tym studio centrum kultury i Mojego Gdowa. Dużo się dowiedziałem. Są mikrofony, aparat i kamera. Jest jak w prawdziwej telewizji. Ta pani nam wszystko fajnie tłumaczy. Fajne to jest

– mówią razem. Kłócą się, który jest w tej chwili prowadzącym rozmowę i rządzi mikrofonem. – Jak by było więcej takich zajęć to bym na nie przychodził i nie chodził do szkoły wtedy – zapewnił Franek Nat.

Mój tata ma firmę. – Mój też. - A mój nie ma swojej firmy ale pracuje u wujka - rozmawiali Franek, Marcel i Eryk.  Jaka jest najlepsza praca wie Leon:

Ja uważam, że najlepsza praca jaką do tej pory widziałem to ratownik medyczny, tam pan uczył nas jak ratować ludzi i ich wspierać.

- Fajne jest i zarabianie i oszczędzanie tych pieniędzy – mówi Filip. - W sklepie marzeń kupię klocki za 250 groszy – planuje Madzia, rozmawiając w studio z Zuzią. Zuzia już wie, że będzie krawcową.

- Kolonia jest fajna i lubię ją. Ja daję jej 10 na 10 – podsumował Maciek.

Czas zamknąć redakcję. Nasi mali redaktorzy pędzą już bowiem na mikrowyprawę na ścieżkę kulturowo-przyrodniczą w Hucisku. Tam też podobno ma być „fajnie”. Tak mówią. A mówią goście naszej redakcji dużo. Oj dużo i na każdy temat. Widać, że półkolonia im służy.

***

Rozejrzyj się dookoła! To nasza okolica, gmina, dom, przestrzeń. Kto ją tworzy? Kto za nią odpowiada? Pamiętaj , ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi! W czwartek 10 sierpnia 2023 r. w Małym Mieście Gdowie poznaliśmy następujące zawody:

• Stolarz – Stolarka Lena
• Dekorator wnętrz z Małgorzatą Tylec
• Pracownik budowlany (koparka)
z Mateuszem Bzdylem
• Elektromechanika z panem Przemkiem
z Grajowa
• Architekt z Barbarą Łepkowską
• Pracownik betoniarni z Jura Usykiem
• Konserwator zabytków zJolantą Mroczek
• Projektant ogrodów z Małgorzatą Tylec
• Urzędnik pocztowy
• Bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie.

„Małe Miasto Gdów” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni (7-11 sierpnia 2023 r.) , mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje. Po projekcie, na terenie gminy powstaje realna inwestycja małomiasteczkowa dla dzieci.

Projekt jest dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Małe Miasto” – edycja VI, organizatorem jest Fundacja Plenerownia, a partnerami Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Gminna Hala Sportowa i portal Mój Gdów.

***

 

Skip to content