Drugi dzień Święta Ziemi Gdowskiej

Korowód, wręczenie medali okolicznościowych, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i muralu, rozstrzygnięcie konkursu na pocztówkę z Gdowa - te wydarzenia związane z obchodami 750-lecia lokacji Gdowa towarzyszyły drugiemu dniu Święta Ziemi Gdowskiej. Oczywiście,  podobnie jak w sobotę, na gdowską publiczność czekało mnóstwo dobrej muzyki. Tym razem gwiazdą wieczoru był FEEL.

Drugi dzień Święta Ziemi Gdowskiej miał wiele akcentów towarzyszących obchodom 750-lecia lokacji Gdowa. Rozpoczął się uroczystym korowodem. Wszyscy, którzy brali w nim udział otrzymali pamiątkowe gadżety lokacyjne: balony, opaski odblaskowe, flagi i podkoszulki. Z targowiska nad gdowskie Zarabie uroczyście przeszli między innymi: Posłowie na Sejm RP - Władysław Kosiniak - Kamysz oraz Rafał Bochenek, radni gminy Gdów z Przewodniczącym Rady Tadeuszem Ciężarkiem, starosta wielicki Adam Kociołek, burmistrz niemieckiego miasta partnerskiego Bad Nenndorf oraz przedstawiciele słowackiego Demandice, włodarze sąsiednich miast i gmin, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, sportowcy, panie z kół gospodyń wiejskich w strojach ludowych, przedstawiciele organizacji i klubów sportowych, zespoły artystyczne. Wśród ucestników nie dało się nie zauważyć rycerzy z Kampanii Gryfitów. Marsz poprowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów wspólnie z Krakowską Formacją Batucadową „Sorrir Por Favor!”, która przygrywała w rytm radosnych brazylijskich melodii.

Aby upamiętnić obchody lokacji Gdowa, wszystkim uczestnikom wydarzenia wykonano pamiątkowe zdjęcie z drona.

Jak na wydarzenie historyczne przystało, nie mogło zabraknąć walk rycerzy z Kompanii Gryfitów, której zwycięzca odczytał akt lokacji Gdowa a  następnie  przekazał go na ręce gospodarza gminy. Wójt Gminy otrzymał także pamiątkowy okolicznościowy obraz autorstwa pani Anny Radomskiej.

Rocznica 750. urodzin Gdowa to też okazja do podziękowań dla wszystkich, którzy swoja pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju  miejscowości i naszej Gminy.  W 2014 roku podczas nadania herbu gminie Gdów i 742. rocznicy lokacji po raz pierwszy uhonorowano pamiątkowym medalem zasłużone osoby i organizacje. Od tego czasu, co roku na Święcie Ziemi Gdowskiej były wręczane pamiątkowe medale.   

W tym roku został wybity nowy medal na okoliczność okrągłej 750 rocznicy. I podobnie jak w latach ubiegłych został wręczony szczególnie zasłużonym osobom i organizacjom.

Lita uhonorowanych osób, organizacji  i firm:

Poseł na Sejm Władysław Kosiniak-Kamysz,
Poseł na Sejm Rafał Bochenek,
Adam Kociołek Starosta Wielicki,
Artur Kozioł- Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka  (w imieniu burmistrza zastępca Piotr Krupa),
Roman Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, Tomasz Suś - Burmistrz Miast i Gminy Dobczyce, Renata Gawlik - Wójt Biskupic,
mł. bryg. Leszek  Kasiński - komendant Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce,
Podinspektor Mirosław Strach - Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce (medal odebrała pani podinspektor Agnieszka Burzec-Czesak 1 zastępca komendanta Policji w Wieliczce),
Pan Mike Schmidt - Burmistrz Bad Nenndorf,
Pan Attila Kürthy - Starosta  Demandice,

Prezydium Rady:
Tadeusz Ciężarek - przewodniczący Rady Gminy Gdów,
Jan Zawała-wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów, Szczepan Stopa - wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów,

Radni  Gminy Gdów :
Jerzy Badura, Krzysztof Chyrc, Marcin Ciężarek, Zbigniew Gumułka, Dominika Linczowska, Jan Obrał, Józef Obrał, Jerzy Stachnik, Katarzyna Szostak, Grzegorz Tabor, Andrzej Warta,
Zbigniew Włodarczyk),

Ks. Proboszcz Bogusław Seweryn - parafia w Gdowie,
Ks. Proboszcz Janusz Łomzik-parafia Niegowić,
Ks. Proboszcz Krzysztof Kóska - parafia Jaroszówka,
Pan Adam Czyżowski dyr. Publicznej Szkoły Muzycznej w Gdowie i kapelmistrz Orkiestry Dętej,
Pani Elżbieta Średniawa dyr. Szkoły Podstawowej w Jaroszówce,
Pan Grzegorz Dziedzic dyr. Szkoły Podstawowej w Marszowicach,
Pan Ryszard Micek   dyr. Szkoły Podstawowej w Zręczycach, Pan dr Jerzy Friediger Dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie,
Pan Józef Zając,
Pan prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz Rektor Politechniki Krakowskiej Lokalna  Grupa Działania DOLINA Raby (medal odebrał wiceprezes  Zarządu LGD Marek Palej),
Fundacja MK12,31 medal odebrał Prezes Rafał Baniak, Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie –medal odebrał Prezes OSP,
UKS GRYF GDÓW - medal odebrali przedstawiciele Klubu,
KOŁO ŁOWIECKIE  „RABA” – prezes Marek Szwarczyński,
Pani Lucyna Gurda - lekarz Centrum Medycyny Rodzinnej,
Pan Jacek Kaleta - sołtys Bilczyc,
Pan Józef Filipowski- sołtys Czyżowa,
Pani Maria Feliks – sołtys Zręczyc,
FIRMA DOMATER Pan Jerzy Marosz,
ZAJAZD SZAŁAS Państwo Lucyna i Sławomir Sendur,
Firma Piwowarczyk Transport sp. z o.o Pan Tomasz Piwowarczyk.

Medal  dla Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa wręczył Przewodniczący Rady Gminy Gdów pan Tadeusz Ciężarek.

Oprócz wspólnego zdjęcia pamiątką z obchodów będzie także tablica, którą odsłonięto podczas oficjalnych uroczystości. Zostanie ona wmurowana przy Pomniku Pamięci na gdowskich plantach.

To historyczne wydarzenie upamiętni także mural namalowany na ścianie siedziby Koła Łowieckiego "Raba Gdów" przez członków Grupy Artystycznej GDÓW-ART działającej przy Centrum Kultury w Gdowie.

Pamiątką będą także widokówki, które zostaną wykonane na podstawie zwycięskich prac w konkursie na "pocztówkę z Gdowa. Autorzy ich prac oraz pozostali laureaci konkursu odebrali nagrody  z rąk Zastępcy Wójta Gminy Gdów Grzegorza Piętaka oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wiolety Chmieli. W kategorii dziecięcej nagrodę za I miejsce odebrała Aleksandra Substelna, a kolejne miejsca zajęli Emilia Musiał, Alicja Linczowska, wyróżniono Lidię Kus i Zuzannę Górka. Nagrodę odebrali także uczestnicy konkursu w kategorii młodzieżowej: zwycięzca Jan Potaczek oraz laureaci II i III miejsca - Zuzanna Ładyga i Martyna Chytkowska oraz wyróżniona Maja Ładyga. W kategorii fotografia nagród nie przyznano.

Przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej, między innymi zespołu Abba, Queen i motyw przewodni filmu pt. „Preety Woman” zaprezentowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, a po niej na scenie wystąpił ATRAMENT - zespół rockowo-bluesowy utworzony w 2009 r. w Nowym Sączu. Publiczność usłyszała między innymi utwory z wydanej w 2019 r. płyty "Trasa I" a także kilka nowości i tzw. coverów. 

Podczas niedzielnego świętowania gwiazdą wieczoru był zespół FEEL, który wspólnie z rozbawioną publicznością odkrywał "siódme niebo, siódmy stan". Na artystę czekała miła niespodzianka. Z okazji 15-lecia istnienia zespołu na scenie muzycznej życzenia oraz upominek przekazali gospodarz gminy oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. Sponsorem tortu urodzinowego była Spółdzielnia Socjalna „Tradycje Regionalne” w Gdowie.

Chętni mogli zobaczyć jak zmieniał się Gdów na przestrzeni lat. Na wystawie fotograficznej "Gdów wczoraj i dziś" zaprezentowano bowiem archiwalne zdjęcia miejscowości z ich współczesnym wyglądem oraz organizacje w nim działające z czasów przed i po wojennych. 

Podobnie jak w ubiegłych latach wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniężną – tym razem na rzecz Zosi cierpiącej na SMA – rdzeniowy zanik mięśni.

Podobnie jak w sobotę, imprezę zakończyła dyskoteka pod gołym niebem. Zaangażowany, doświadczony, przepełniony energią i pasją do muzyki D-WAVE zadbał o to, by plac przed sceną wypełnił się sympatykami tańca, którzy bawili się do północy. 

***

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie oraz „Solny Catering”. Partnerami Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z o.o., OSP Gminy Gdów, Klub Sportów Walki Baca K-1 Gdów.

Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej objęli „Dziennik Polski”, Portal „Koncertomania”, „Radio Plus”, „TVP3 Kraków” oraz portal „MójGdów.pl”.

Sponsorami wydarzenia są: „Smokoland”, "Fiberway" oraz „FiberLink”. Dziękujemy!

Foto: Centrum Kultury w Gdowie.

Foto: Artur Kasprzyk.

Skip to content