Widowisko historyczne- rekonstrukcja bitwy o Łysą Górę

W  2018 roku przypada szczególna, 100. rocznica Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie – widowiskowo historyczne  ‘’Bitwa o Łysą Górę- 1914’’ połączone z Piknikiem Historycznym. Wydarzenie nawiązuje do autentycznej potyczki z czasów I wojny, która rozegrała się pod Łysą Górą w Wiatowicach.

Nasze widowisko zostanie rozegrane na stokach Beskidu Wyspowego w Podolanach. Mimo, że rozmachem walki o Łysą Górę nie przystawały do przełamania spod Gorlic czy szturmu Jabłońca, zaciętością walk jednak w zupełności im odpowiadały.

Razem z miłośnikami lokalnej historii- grupą Odkrywcy  Historii, druhami z OSP Pierzchów i innych jednostek OSP z terenu gminy Gdów, Stowarzyszeniem Historia i Tradycja, Centrum Kultury oraz wójtem Gminy Gdów chcemy, aby ożyły przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o pamiętnym roku 1914, który odcisnął krwawe piętno na ziemi gdowskiej.

Widowisko historyczne będzie zwieńczeniem cyklu wydarzeń związanych z 100.rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Gdów. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Moja Wolność", do którego przystąpiła jednostka OSP Pierzchów.

Zapraszamy do udziału rodziny, młodzież szkolną i wszystkich miłośników historii.

Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Grupa Odkrywcy Historii, OSP Pierzchów