“Sztuka w domu” – pokaz filmu “Krąg Kantora”

W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w Domu Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku odbył się pokaz filmu „Krąg Kantora”, a także spotkanie z jego reżyserami Adrianną i Iwo Książek.

„Krąg Kantora” to film o polskiej młodzieży, która w podziemiu wbrew niemieckiemu okupantowi tworzyła i rozwijała sztukę.
W Krakowie w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych plastyków, wywodzących się w większości z niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego (Kunstgewerbeschule), pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. W 1942 roku Tadeusz Kantor wraz z nimi założył Podziemny Teatr Niezależny i zrealizował w prywatnych mieszkaniach dwa spektakle, “Balladyna” i Powrót Odysa”. “Sztuka, która rodziła się wówczas, rodziła się z zagrożenia i rodziła się przeciw zagrożeniu” napisał profesor Mieczysław Porębski. W tym czasie poznali się : Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Skarżynśki, Wojciech Jerzy Has, Janina Kraupe, Marek Rostworowski, Marta Stebnicka, Jerzy Turowicz, Ewa Krakowska…

W filmie przedstawiono liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.

„Krąg Kantora” w 2016 otrzymał nagrodę na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu za najlepszy film edukacyjny.

Po emisji, uczestnicy spotkania wysłuchali interesujących opowieści i śmiesznych anegdot reżyserów związanych z powstawaniem filmu. Państwo Książek chętnie odpowiadali na pytania gości i dzielili się swoimi wrażeniami.