Spotkanie z aktorem,malarzem i reżyserem Romanem Siwulakiem.

W niedzielę 17 września w  Domu Twórczości T. Kantora i M. Stangret w Hucisku odbyło się spotkanie z malarzem, wieloletnim aktorem teatru Cricot 2 oraz reżyserem- Romanem Siwulakiem.

Artysta w swoim wykładzie opowiedział  o roli, funkcji i zadaniach, jakie stawiał aktorom swego teatru Tadeusz Kantor, o innowacyjności jaką wprowadzał od lat 50 – tych w swych sztukach, jak łatwo w sposób szokujący łączył niegdyś sztywnie oddzieloną publiczność z aktorem i sceną i jak ta interaktywność silnie wpływała na odbiorcę.

Tadeusz Kantor w krakowskich piwnicach min. w Krzysztoforach, w zabytkowej kamienicy przy ul. Szczepańskiej, którą nazywano małym Paryżem Krakowa, pracował nad nowymi funkcjami aktora, które w rzeczywistości wymagały od niego ogromnej dyscypliny a nawet walki o utrzymanie gry aktorskiej. Istotą w grze według Kantora była materia i to właśnie aktor był traktowany jak materia, wyjątkowy był także  sposób w jaki artysta odbierał tekst, który był  jego indywidualną interpretacją  z wmontowywanym tekstem literackim. Pionierską pracą Kantora była próba przeniesienia idei malarskich na teatr,  a także fakt, że  dekoracje w sztukach stawały się autonomicznymi dziełami sztuki, Reżyser podsumowując spotkanie podkreślał, że niczego co tworzył Kantor nie należało i nie należy traktować bardzo dosłownie.

Cykl spotkań jeszcze się nie zakończył w kolejnych terminach zapraszać będziemy już do Centrum Kultury. Więcej informacji na naszych stronach internetowych.

Organizatorem  spotkań jest Fundacja im. Tadeusz Kantora oraz Centrum Kultury w Gdowie.