Zakolędowali w hali sportowej i wyruszyli do Gdowskiego Betlejem

Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania, bliskości, odpoczynku, towarzyszy mu radość, muzyka, śpiewanie kolęd i pastorałek. Są to święta bogate w tradycje ludowe, jedną z nich jest tradycja kolędowania. To właśnie tą tradycję podtrzymuje Centrum Kultury już od wielu lat organizując Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek oraz Inscenizacji Jasełkowych.

Celem przeglądu jest prezentacja oraz podtrzymywanie tradycyjnej formy kolędowania we własnej wsi i okolicy w okresie Świąteczno – Noworocznym. Grupy kolędnicze mają możliwość prezentacji charakterystycznych dla danej miejscowości kolęd/pastorałek przed szeroką publicznością, a występy zachęcają do wspólnych działań artystycznych dzieci, młodzież i dorosłych.

Tegoroczna edycja odbyła się po raz jedenasty, ale po raz pierwszy w hali sportowej w Gdowie. Na scenie kolędy i pastorałki zaśpiewały grupy śpiewacze i kolędnicze z terenu naszej gminy. Wspaniałe, pełne radości kolędowanie licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć w wykonaniu grupy z Huciska, Dąbrowszczanek z Pierzchowa, Zarabianek z Klęczany, grupy ze Szczytnik, Zespołu Ludowego „Mali Gdowianie” oraz Grupy Śpiewaczej z Czyżowa. Każdorazowo występy nagradzane były gromkimi brawami, szczególnie ciepło nagradzano uroczy występ najmłodszych uczestników z zespołu „Mali Gdowianie”. Każda grupa w podziękowaniu za wspaniały występ otrzymała z rąk Dyrektora Centrum Kultury  - Wiolety Chmieli oraz Przewodniczącej Gminnej Rady KGW – Marii Mleczko pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Po zakończeniu uczestnicy udali się przed halę sportową, aby uczestniczyć w Gdowskim Orszaku Trzech Króli, który wyruszył o 14.45 i przeszedł ulicą Lekarską, Młyńską, Łapanowską do Gdowskiego Betlejem. Na miejscu Trzej Królowie oddali pokłon dzieciątku Jezus, przynosząc mu w darze mirrę, kadzidło i złoto. Tegoroczny Orszak poprowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Gminy Gdów pod batutą pana Adama Czyżowskiego, a przy żywej szopce licznie zgromadzeni mogli usłyszeć wspaniale kolędującą grupę z Fałkowic.

Za pomoc w organizacji Orszaku serdecznie dziękujemy: Parafii p.w. Narodzenia NMP w Gdowie, panu Edwardowi Domagale, Strażakom z OSP w Gdowie oraz Policjantom z komisariatu policji w Gdowie. Dziękujemy grupom kolędniczym z naszej gminy oraz wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w Gdowskim Orszaku Trzech Króli. Zapraszamy w przyszłym roku.