“Koła Gospodyń Wiejskich od kuchni – czyli coś dla ciała i duszy”

W niedziele popołudnie 11 Grup Śpiewaczych z terenu naszej Gminy prezentowało się na scenie gdowskiego Centrum Kultury w ramach projektu pn. „KGW od kuchni – czyli coś dla ciała i duszy” realizowanego przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Na wstępie pani Julia Jelonek koordynator KGW z gminy Gdów powitała zaproszonych gości oraz uczestników projektu, a następnie odbyły się prezentacje konkursowe. Jako pierwsza w repertuarze o tematyce wojskowej wystąpiła grupa działająca przy KGW w Gdowie.  Następnie na scenie pojawiła się grupa z Winiar prezentując piosenki dawne, kolejno zgromadzeni mogli podziwiać występ zatytułowany „Barwy i kolory” w wykonaniu „Kumoszek” z Książnic. W piosenkach, których motywem przewodnim były owoce wystąpiła grupa z Marszowic, nie zabrakło również pieśni patriotycznych w  wykonaniu „Dąbrowszczanek” z Pierzchowa. Piękno swojej miejscowości przedstawiły „Michalinki” z Niegowici, a grupa śpiewacza z Zagórzan wprowadziła widzów w radosny nastrój prezentując piosenki i przyśpiewki weselne. W zachwyt publiczność wprawiły Józefinki z Bilczyc, śpiewając przepiękną gwarą piosenki stare, a zaraz po nich najliczniejsza w tym dniu grupa z Czyżowa przedstawiła tematykę żniwną. Na zakończenie piosenki biesiadne śpiewano wspólnie ze Szczytnikami, a panie z Nieznanowic przypomniały harcerskie pieśni i przyśpiewki.

Jakże trudne zadanie miału w tym dniu Jury, musiało bowiem wyłonić sześć grup, które pojadą na finał do Krakowa. Obrady były długie i burzliwe. Komisja w składzie: pani Bożena Malarczyk, pani Grażyna Poloczek, pani Edyta Trojańska – Urbanik, pani Franciszka Wołek oraz pani Wioleta Chmiela do udziału w finale wyłoniła grupy śpiewacze z Winiar, Książnic, Pierzchowa, Niegowici, Bilczyc i Czyżowa. Serdecznie gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy przeglądu z rąk prezesa KZRKiOR pana Andrzeja Harężlaka otrzymali gratulacje i upominki. Nie zabrakło również podziękowań i słów podziwu ze strony Wicemarszałka Województwa Małopolskiego pana Wojciecha Kozaka. Przegląd był doskonałą okazją do poznania dorobku lokalnych grup, które łączy jedno – wspólna pasja do śpiewania.