230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niebawem Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w tym roku obchodzimy okrągłą 230. rocznicę. Z tej okazji Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2020 r. ustanowiono rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.
„Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. (…)
Źródło: www.sejm.gov.pl

W Gdowie program uroczystości zaplanowany jest w formule stacjonarnej oraz online.

Stacjonarne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy Św. delegacje władz samorządowych w imieniu całej lokalnej społeczności złożą kwiaty i zapalą znicze przy Pomniku Pamięci. O godz. 12.00 na stronie Centrum Kultury w Gdowie (www.ck.gdow.pl) zostaną opublikowane wyniki konkursu plastycznego "Wiwat Maj, Trzeci Maj", a od godz. 16.00 online będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu chóru Tutte le Corde.
Mamy ogromną nadzieję, że zróżnicowana formuła zachęci wszystkich Państwa do wspólnego, radosnego świętowania. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content