Relacja z Koncertu Jubileuszowego X Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego

28 listopada 2021 r. Młodzi Artyści odpowiedzieli na zaproszenie Wójta Gminy Gdów i Centrum Kultury w Gdowie i dali w Gminnej Hali Sportowe przepiękny Koncert Jubileuszowy X Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego „Młodzi Artyści śpiewają dla Andrzeja Zielińskiego”.

Po przywitaniu gości przez Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioletę Chmiela, widzowie dzięki przygotowanej prezentacji (dostępnej pod wpisem), mieli możliwość przypomnienia sobie poprzednich dziewięciu edycji Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego oraz zdjęć z uroczystości nadania Andrzejowi Zielińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gdów, która miała miejsce w 2010 r, a także koncertów Skaldów z okazji 50 i 55 lecia.

Niestety, ze względu na nałożone kwarantanny, nie wszystkim zaproszonym Laureatom udało się zaśpiewać na koncercie. Na gdowskiej scenie zaprezentowali się natomiast młodzi artyści - laureaci tegorocznej oraz poprzednich edycji konkursu, śpiewając piosenki autorstwa legendarnego kompozytora, założyciela zespołu Skaldowie. Kamila Kwiecińska zaśpiewała „W żółtych płomieniach liści”. „Nie całuj mnie pierwsza” wykonał Konrad Wrocławiak – tegoroczny laureat, a „Nie widzę Ciebie w swych marzeniach” Oliwia Żarnowska, zdobywczyni ubiegłorocznego GRAND PRIX. Widzowie usłyszeli także „Dopóki jesteś” w wykonaniu chóru „Cud i Przyjaciele”, „Wierniejsza od marzenia” Zuzanny Węglarz oraz „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” w wykonaniu Zuzanny Nizioł. Zaśpiewali także: Gabriela Fortuna („Dobranoc panowie”), Ewa Skóra („Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”) oraz Oliwia Baran – zdobywczyni GRAND PRIX podczas I festiwalu („Ballada Wagonowa”).

Zespół „Młode Talenty” przedstawił publiczności i braciom Zielińskim piosenkę „Prześliczna wiolonczelistka”. Członkowie tego zespołu wystąpili na scenie kilkukrotnie, a to za sprawą Juliany Sitko, która przypomniała nieco mniej znaną piosenkę „Pod śliwką” oraz Anastazji Maćkowskiej, która wykonała „Życzenia z całego serca”.

Po występach artystów Andrzej Zieliński wręczył tegorocznym laureatom dyplomy i nagrody, a Wójt Gminy Gdów wszystkim wykonawcom - statuetkę słynnego tytułowego „króliczka”. Dodatkowo pan Wójt z okazji zbliżających się imienin złożył życzenia i obdarował kwiatami także samego bohatera festiwalu - Andrzeja Zielińskiego. Podziękowania i kwiaty wręczył także Jackowi Zielińskiemu i Edycie Trojańskiej-Urbanik, która prowadziła pierwsze edycję Festiwalu. Podziękowania skierowano również do jurora Janusza Gajca i Wacława Krupińskiego, który opowiadał o Skałach podczas występów festiwalowych.

Koncert zakończył wspólny występ braci Andrzeja i Jacka Zielińskich z Zespołem „Młode Talenty” oraz pozostałymi uczestnikami koncertu. Wykonawcy wspólnie zaśpiewali „Wiosnę” oraz „Prześliczną wiolonczelistkę”. Jak można było przypuszczać, nie było to ostatnie wykonanie tego wieczoru, gdyż publiczność domagała się bisu, co też oczywiście się stało.

Pan Andrzej wraz z bratem Jackiem, jak sami przyznali, ze wzruszeniem wysłuchali koncertu, a na zakończenie zaśpiewali wraz z młodymi wykonawcami.

***

Festiwal Piosenek Andrzeja Zielińskiego w Gdowie to wydarzenie, podczas którego dzieci, młodzież oraz dorośli prezentują twórczość polskiego wokalisty, pianisty, kompozytora i aranżera - Andrzeja Zielińskiego, założyciela zespołu "Skaldowie".

Gratulujemy serdecznie Laureatom wszystkich edycji tego wspaniałego muzycznego konkursu i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom Koncertu Jubileuszowego X Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego „Młodzi Artyści śpiewają dla Andrzeja Zielińskiego”.

Do promocji wydarzenia została wykorzystana podświetlana kolumna LED, której zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego w ramach programu "Infrastruktura domów kultury" z projektu "Nowe możliwości przekazu - większa dostępność dla widza". Szczegóły: https://www.ck.gdow.pl/mkid/nowe-mozliwosci-przekazu-wieksza-dostepnosc-dla-widza/ .

Organizatorzy: Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie.
Patronat honorowy nad Festiwalem objął: Andrzej Zieliński.
Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków oraz portal i gazeta "Mój Gdów".

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego dotychczasowe edycje Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego w Gdowie.

Pełna fotorelacja znajduje się na Facebooku Centrum Kultury w Gdowie TUTAJ.