Spotkajmy się z dziedzictwem w Hucisku w piątek i w sobotę

W piątek i w sobotę (29 i 30 października) zapraszamy do Huciska na kolejne spotkania z cyklu „Opowiedzieć dziedzictwo”.

Centrum Kultury w Gdowie, wspólnie z Fundacją Plenerownia zachęcają do udziału w kursie dedykowanym tematyce dziedzictwa kulturowego.

„OPOWIEDZIEĆ DZIEDZICTWO” – bo taka jest jego nazwa – poświęcony jest upowszechnianiu oraz interpretacji dziedzictwa kulturowego. Został opracowany specjalnie pod kątem zasobów i potrzeb gmin wiejskich oraz małych miast na przykładzie wsi Hucisko.

Piątkowe warsztaty odbędą się w Domu Kantora od godz. 14:00, natomiast uczestnicy sobotnich warsztatów rozpoczną zajęcia od zbiórki o godz. 11:00 przy siedzibie Fundacji Plenerownia, pod adresem Hucisko 32, skąd po zajęciach udadzą się do "kantorówki", a następnie do świetlicy wiejskiej w Hucisku, by ostatecznie zakończyć warsztaty happeningiem.  Na sobotnie zajęcia organizatorzy oprócz osób dorosłych szczególnie zapraszają także młodzież i seniorów, dla których warsztaty będą stanowić jednodniowy obóz wolontariacki.

Adresatami kursu są pracownicy instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz kulturą, m.in. lokalnych muzeów, izb regionalnych, gminnych bibliotek, ośrodków kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy samorządowi zajmujący się zagadnieniem dziedzictwa, animatorzy kultury, właściciele i użytkownicy zabytków, nauczyciele lokalnych szkół, edukatorzy, regionaliści i inne osoby zajmujące się na co dzień lub chcące działać w odniesieniu do dziedzictwa i zasobów kulturowych.

PIĄTEK 29 października BLOK TEMATYCZNY nr 3 – Opowiedzieć dziedzictwo

Miejsce: Dom Tadeusza Kantora w Hucisku, Godziny: 14-17:30 W programie przewidziano przerwy kawowe.

FORMA: Warsztaty. W trakcie zajęć przybliżymy zagadnienie interpretacji dziedzictwa – procesu komunikacyjnego, zaplanowanego by ujawniać znaczenia i związki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dzięki wykorzystaniu zachowanych obiektów, artefaktów, krajobrazu i przestrzeni. Poszukamy odpowiedzi na pytania jak tworzyć opowieść o miejscu/obiekcie/zasobach dziedzictwa, by angażowała odbiorców, w jaki sposób budować narrację i za pomocą jakich środków ją prezentować oraz na co zwrócić uwagę w procesie komunikacji z odbiorcą. Kluczowa będzie interakcja z uczestnikami, ich aktywna postawa oraz bezpośredni kontakt z dziedzictwem. Wykonamy szereg ćwiczeń z pogranicza takich dziedzin jak edukacja, dziennikarstwo, marketing, turystyka i rekreacja, planowanie i projektowanie, a efektem warsztatów będzie zebranie pomysłów na upowszechnienie lokalnego dziedzictwa i opracowanie narzędzi służących edukacji o nim.

Tematyka warsztatów: • Interpretacja dziedzictwa w praktyce – ćwiczenia z wykorzystaniem artefaktów i elementów lokalnego krajobrazu kulturowego • Jak opracować lokalny plan interpretacyjny dla dziedzictwa? • Komunikat wokół dziedzictwa – tekst, obraz i promocja • Kufer pełne dziedzictwa – opracowanie lokalnych narzędzi upowszechniania dziedzictwa.

SOBOTA 30 października BLOK TEMATYCZNY nr 4 – Gry z dziedzictwem

FORMA: Warsztaty Ostatni blok warsztatowy zdecydowaliśmy się poświęcić specyficznym narzędziom upowszechniania dziedzictwa, jakimi są gry – medium szczególnie atrakcyjne dla 4 młodych ludzi oraz opowiadaniu historii (storytelling), gawędziarstwu – tradycji snucia bajek, legend, wspomnień, relacjonowania minionych wydarzeń – ważnych i mniej istotnych. W ramach warsztatów gamifikacji zaprezentowane zostaną na przykładach główne typy i walory gier planszowych inspirowanych historią. Dzięki temu uczestnicy poznają możliwości gamifikacji dziedzictwa oraz będą mogli rozpoznać swoje preferencje w tym zakresie. W szczególności uczestnicy poznają możliwości i warunki tworzenia gier na potrzeby edukacyjne, promocyjne i animacyjne. Podczas treningu gawędziarskiego docenimy siłę opowieści i metafory w przekazywaniu idei, przekonamy się jak mówić, jak uruchomić swoje ciało i jakich środków użyć, by nasza opowieść angażowała słuchacza, wywoływała emocje i sprawiała, że słowa przemienią się w obrazy. Na zakończenie odbędzie się happening z opowieścią z udziałem publiczności. Ze względów organizacyjnych warsztaty odbędą się w godzinach przedpołudniowych oraz po południu. W międzyczasie będzie można obejrzeć wystawę, przejrzeć materiały o dziedzictwie i porozmawiać ze specjalistami.

HARMONOGRAM:

  • Gamifikacja jako sposób opowiadania o dziedzictwie – warsztaty i rozgrywki, Godziny: 8-11 Miejsce: Dom Tadeusza Kantora w Hucisku
  • Wystawa „Moje, twoje, nasze dziedzictwo”
    Godziny: 11-15 Miejsce: Świetlica wiejska w Hucisku
  • Sesje stolikowe i przegląd materiałów z dziedziny upowszechniania dziedzictwa Godziny: 11-15 Miejsce: siedziba Fundacji Plenerownia, Hucisko 32
  • Sztuka opowieści – warsztaty z opowiadania historii (storytelling)
    Godziny: 15-19 Miejsce: Dom Tadeusza Kantora w Hucisku
  • Happening z opowieścią – wstęp wolny dla publiczności
    Godzina: 19 Miejsce: Dom Tadeusza Kantora w Hucisku***

Organizatorem szkolenia jest Fundacja Plenerownia, a partnerami: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Fundacja Tadeusza Kantora, Centrum Kultury w Gdowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Hucisku. Inicjatywa jest częścią projektu „Opowiedzieć dziedzictwo” realizowanego w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa” Narodowego Instytutu Dziedzictwa PROGRAM.

***

Udział w kursie jest bezpłatny, a po każdej części uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w szkoleniu.  Można zapisać się na wszystkie lub wybrane dni warsztatowe. Każdy uczestnik będzie mógł dodatkowo skorzystać z indywidualnej analizy potrzeb, pomysłów i problemów w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa. Ilość miejsc jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje pod numerem telefonu: 506-049-847.

Szczegółowy program warsztatów dostępny jest T U T A J.

Formularz zgłoszeniowy na kursy dostępny jest T U T A J.

Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach.

Skip to content