Wrażliwi na twórczość. 21. Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach dobiegł końca.

Żal odjeżdżać - to zdanie słyszano wczoraj wielokrotnie w Podolanach. Wypowiadali je uczestnicy  21. Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Nie kryli, że chętnie przyjeżdżają, bo jest im tu dobrze. Spędzili ze sobą dwa dni, przybywając z różnych zakątków Polski: z stolicy, Gorlic, Brzezia czy Tarnowa, by w festiwalowej atmosferze celebrować święto piosenki. Czekało mnóstwo atrakcji, a ich najlepsze prezentacje sceniczne zasłużenie nagrodzono Podolańskimi Statuetkami i Maskami. Na kolejną edycję festiwalu przyjdzie czekać aż rok. Zapewne wypełnią ten czas próbami i przygotowaniami, bo widać, że świat muzyki i teatru to ich świat, w którym żyją na co dzień.

 

W środę (12 czerwca 2024 r.) raczej spoglądali na występy innych: tancerzy tańca nowoczesnego i zawodników kickboxingu, wspólnie gotowali, a dzień zakończyli Balem (relacja z pierwszego dnia Festiwalu).

Wczoraj to Oni zaprezentowali się publiczności w formule konkursu scenicznego o różnorakiej formule, choć jak na konkurs piosenki przystało królowały oczywiście występy wokalne. Każdy był inny. Jedne wzbogacone elementami tańca, inne w formie widowiska biesiadnego. Bywało, że na scenie pojawiały się prawdziwi bohaterowie bajek, przynosząc ze sobą porcję humoru i fantazji. Jury doceniło nie tylko samodzielność na scenie, ale przede wszystkim wrażenia artystyczne, technikę prezentacji, wartości terapeutyczne, zwracając uwagę na osobowość artystyczną i pomysłowe programy. Wybór najlepszych nie był łatwy.
Ostatecznie Jury w składzie: Przewodnicząca Edyta Trojańska - Urbanik (teatrolog), Wioleta Chmiela (Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie), Marcin Korbut (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczytnikach), Anna Suchoń (plastyk z Centrum Kultury w Gdowie) oraz Natalia Obruśnik (instruktor tańca z Studio Dance Omnia), zgodnie z regulaminem, przyznało następujące Nagrody - Statuetki Podolańskie XXI Festiwalu Osób Niepełnosprawnych:

W kategorii wokalno - instrumentalnej:

I nagroda Statuetka Podolańska: WTZ Grolice

II Nagroda Statuetka Podolańska: WTZ w Podolanach - grupa Podolanie

III Nagroda Statuetka Podolańska: WTZ w Rykach - Tomasz Dziubak.

W kategorii scenicznej:

I nagroda Statuetka Podolańska: Zespół Inscenizacji Tanecznych Uśmiech w Kielcach

II Nagroda Statuetka Podolańska: "Teatr Drużyna" Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Nie Tylko" w Warszawie

III Nagroda Statuetka Podolańska: Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzeziu.

Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia w Formie Masek Podolańskich:

- za najlepsze kostiumy i dekoracje - WTZ w Brzesku "Szał Dzika"

- za najlepsze wrażenia artystyczne - WTZw Bobrowej Woli - zespół RADOCHA

- za taniec i choreografię - Fundacja "Cor et Animus" Kraków "Upiór w Operze".

Nagrodą dla wszystkich okazał się też wyjątkowy koncert Orkiestry Baczków. Muzycy pod batutą Wojciecha Zwierniaka zachwycili.

Po kolacji dla Uczestnicy festiwalu, dwudniowe świętowanie zakończyli odśpiewaniem Hymnu Festiwalu.

Czas festiwalu przyczynił się do rehabilitacji społecznej i promocji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych i rozwinął wrażliwość estetyczną jaj uczestników. Stanowił świetną okazję do wzajemnej wymiany pomysłów i doświadczeń w amatorskim ruchu artystycznym. A wszystko to oczywiście w pogodnej atmosferze, przepełnionej wzajemnym szacunkiem i wrażliwością na piękno drugiego człowieka, z piosenką w tle.

Patronat Honorowy nad 21. Festiwalem Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach objął Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz.

Patronat osobowy objęli: Starosta Wielicki Roman Ptak i Wójt Gminy GdóZbigniew Wojas.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu finansowym Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w PodolanachPaństwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychGminy Gdów i Powiatu Wielickiego.

Patronat medialny objęli: TVP3 Kraków oraz portal dla mieszkańców Gdowa i okolic Mój Gdów.

 

Skip to content