Wolontariusze podsumowali projekt „Młodzieżowy Wolontariat Coolturalny”

Kreatywność, współpraca i dobra energia – tak w skrócie można opisać finał projektu „Młodzieżowy Wolontariat Coolturalny”. Wolontariusze z Gdowa podsumowali kilka miesięcy działań podczas uroczystego spotkania w Centrum Kultury, któremu towarzyszyła wystawa ceramiki i projekcja filmu „Coco”.

Już po zakończeniu zajęć szkolnych młodzież z zapałem przystąpiła do przygotowań sali. Wolontariusze zadbali o scenografię i poczęstunek, a dzięki umiejętnościom zdobytym podczas warsztatów animacyjnych prowadzonych przez Angelikę Głogowską-Piwowar, stworzyli kolorowe kwiaty z balonów. Dekoracje nie tylko ozdobiły scenę, lecz także stały się upominkami dla zaproszonych gości. Dzięki wspólnym staraniom w sali zapanowała ciepła, radosna atmosfera sprzyjająca świętowaniu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas oraz Paulina Dziób, Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17:00 i poprowadziły je Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela oraz wolontariuszka Kinga. Była to okazja, by zaprezentować efekty kilku miesięcy pracy młodzieży. Uczestnicy wysłuchali m.in. reportażu radiowego, trzech jingli oraz aranżacji utworu „Back to Black” – rezultatów warsztatów muzycznych prowadzonych przez Annę Redhart. Kinga przybliżyła również szczegóły wystawy ceramicznej powstałej podczas zajęć z Anną Suchoń.

Wolontariuszka Emilia opowiedziała o jednej z wycieczek projektowych – wizycie w Żywym Muzeum Obwarzanka, przybliżając historię krakowskiego przysmaku. Następnie zaprezentowano film podsumowujący projekt, który w ciekawy i przystępny sposób ukazał przebieg działań oraz zawierał wypowiedzi uczestników dzielących się refleksjami o wolontariacie i zdobytym doświadczeniu.

Po części multimedialnej nadszedł czas na uroczyste podziękowania i wręczenie dyplomów. Wolontariusze kolejno wchodzili na scenę, gdzie z rąk Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa oraz Pauliny Dziób, Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, odebrali pamiątkowe dyplomy i gratulacje za zaangażowanie oraz wkład w realizację projektu. Następnie młodzież przekazała patronom honorowym – Wojewodzie Małopolskiemu Krzysztofowi Janowi Klęczarowi oraz Wójtowi Gminy Gdów Zbigniewowi Wojasowi – podziękowania oraz pamiątkowe koszulki z logo projektu. Wójt w swoim przemówieniu podkreślił, że sam w młodości działał jako wolontariusz i zachęcał młodych do dalszego rozwoju, aktywności społecznej i pielęgnowania pasji. Podziękowania skierowano również do instytucji wspierających przedsięwzięcie: FON w Podolanach, ŚDS w Zagórzanach oraz Domu Seniora „Zapiecek” w Wieliczce, a także do rodziców za ich wsparcie i obecność.

Na zakończenie Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie wyraziła radość z dotychczasowych osiągnięć uczestników i zapowiedziała, że młodzi wolontariusze planują kontynuować swoją działalność, ponieważ, jak sami mówią, „Kultura daje dobrą energię”.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia obejrzeli animację „Coco” – film wybrany przez samych wolontariuszy, opowiadający historię chłopca zafascynowanego muzyką, który wyrusza w niezwykłą podróż do Krainy Zmarłych, odkrywając tajemnice swojej rodziny.

W przerwie między spotkaniem a seansem goście mogli skorzystać z przygotowanego przez młodzież poczęstunku oraz odwiedzić stoisko animacyjne, gdzie powstawały tatuaże z logo projektu.

Projekt „Młodzieżowy Wolontariat Coolturalny” został zrealizowany w ramach programu „Kulturalny Orlen”, finansowanego przez ORLEN S.A. i Fundację ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza.

Honorowy patronat nad projektem objęli:

  • Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar,

  • Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Dziennik Polski, MójGdów.pl

        

Przejdź do treści