Wernisaż wystawy prac Gdów – Art i koncert chóru tutte le Corde już dziś w Dobczycach.

Już dzisiaj, 19 października o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach odbędzie się wernisaż wystawy prac, grupy Gdów – Art. Wspaniałe wydarzenie uświetni koncert chóru Tutte le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej. Obie grupy działają przy Centrum Kultury w Gdowie, stąd serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Podczas wernisażu grupa gdowskich artystów będzie świętować 5 - lecie powstania Gdów - Art. Wstęp wolny. 

Grupa artystyczna Gdów Art  działa od stycznia 2019 roku. Artyści z terenu Gdowa i okolic od dawna marzyli by móc się spotykać, tworzyć wspólne projekty, wystawy, plenery, rozmawiać,  inspirować się wzajemnie i dawać sobie  wsparcie.

Początkowo uczestnicy przychodzili by rozmawiać, planować wspólne działania takie jak: kiermasze, warsztaty dla dzieci,  wystawy, których odbyło się dotychczas sześć, trzy z nich w rodzimej siedzibie w Centrum Kultury w Gdowie: w 2019r., 2020r. oraz w 2021r., a kolejne także poza Gdowem: w Galerii Stara Dzwonnica w Nowym Wiśniczu- 20.09. 2020 r. gdzie koncertował z nami Janusz Gajec na Fletni Pana, w dworze Państwa Rozwadowskich w Hucisku 8 czerwca 2024r. oraz obecna wystawa w MGOKiS w Dobczycach. Co jakiś czas odbywają się także wystawy indywidualne osób z Gdów Art w różnych miastach i miasteczkach, w których członkowie grupy chętnie wzajemnie uczestniczą.

Obecnie grupa spotyka się raz w miesiącu by razem tworzyć. Każde spotkanie prowadzi inna osoba z grupy, ukazując sobie bliski temat.

Ciekawym pomysłem  było wykonanie i ofiarowanie mieszkańcom gminy muralu na 750 lecie powstania Gdowa. Mural ten powstał na gdowskim Zarabiu i można go oglądać na budynku Koła Łowieckiego „Raba”.

Wspólnym działaniem Gdów Art był plener w Gliczarowie Górnym, po którym odbyła się jedna z wystaw oraz warsztaty ceramiczne w pracowni Po Woli w Cichawce.

Od powstania grupy minęło 5 lat, mamy więc mały jubileusz.  Jest  więc okazja na wspólna wystawę, której wernisaż odbędzie się 19 października 2024 roku w  MGOKiS w Dobczycach. Będziemy świętować z Państwem w towarzystwie chóru Tutte le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej.

Każda wystawa jest inna. Staramy się by pojawiały się nowe prace.  Są też nowe osoby w grupie więc i każdy wernisaż jest inny, ale zawsze jest ciekawie, nastrojowo i twórczo. Serdecznie zapraszamy do naszych gościnnych sąsiadów w Dobczycach. Liczymy też na spotkanie z tamtejszą znamienitą grupą artystyczną  działającą jako stowarzyszenie Ispina.

Jak zwykle oprócz  eliksirów dla duszy znajdą się i te dla ciała bo w tej dziedzinie również mamy w grupie artystów. Kto już był ten wie…

Członkowie grupy którzy wystawiają swoje prace w Dobczycach:

Żaneta Bzdyl -  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby, kobieta pilot, wielbicielka lotnictwa i zjawisk z nim związanych przedstawia lotnicze kolaże  i malarstwo.

Oliwia Kurnik – pasjonatka sztuk plastycznych i muzycznych, miłośniczka zwierząt maluje obrazy olejne, tworzy  ikony .

Anna Radomska – inżynier informatyki. Łączy  pasje twórcze wspierane pięcioletnią nauką w liceum plastycznym w Nowym Wiśniczu z inżynierską myślą.

Angelika Matras – mieszkanka Tarnawy, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje, rzeźbi i konserwuje zabytki. Na wystawie prezentuje  obrazy z pogranicza abstrakcji.

Jakub Warchał – mówi o sobie Kuba grafik ponieważ tworzy grafiki i od dziecka rysuje. Z zawodu jest finansistą i pracuje w korporacji. Tworzy obrazy o tematyce fantastycznej, łącząc digital painting z rysunkiem odręcznym. Inspiracje czerpie z komiksów i książek, które czyta oraz z wydarzeń jakie rozgrywają się w świecie.

Aleksandra Popławska jest absolwentką Wydziału Grafiki i Konserwacji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Jest miłośniczką natury w wielu aspektach: opiekując się zwierzętami, roślinami, chętnie przygarnie też ciekawy kamień. Na wystawie prezentuje malarstwo.

Natalia Pławecka – Kijewska mieszka i tworzy w Zagórzanach. Jest absolwentką krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru, a także malarstwa i ilustracji na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Studiowała także sztukę ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Stąd pasja do pielęgnacji ogrodów  i podziw dla piękna stworzenia. Na wystawie pokaże energetyczne obrazy w wyrazistej kolorystyce.

Joanna Nalepa – mieszkanka Krakowa, związana z Centrum Kultury poprzez udział w jury wielu artystycznych konkursów i wystaw. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy między innymi kolaże i asamblaże. Tematyką jej prac jest życie i śmierć i ich wzajemne relacje i zależności.

Anna Suchoń – Gdowianka, absolwentka PLSP w Nowym Wiśniczu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Na co dzień instruktor plastyki i ceramiki w gdowskim Centrum Kultury.  Prezentuje malarstwo wykonane techniką mieszaną.

Alicja Sapko Gdowianka z pochodzenia, mieszka w Wieliczce. Jest wizażystką, a jej pasją jest śpiew gospel, fotografia i malowanie. Na wystawie prezentuje między innymi  portrety olejne.

Angelika Czyrnek – Markut – mieszkanka Gdowa, absolwentka Krakowskiej Szkoły Projektowania Ubiorów, laureatka nagrody specjalnej w konkursie sztuki współczesnej Nowa Awangarda. Na wystawie przedstawiła obrazy hiperrealistyczne.

Marta Patela – pochodzi z Myślenic, mieszka w Zagórzanach. Tworzy w grupie plastycznej gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od kilku lat. Prezentuje obrazy olejne i akrylowe tworzone z niezwykłą  wrażliwością.

Zofia i Andrzej Tylkowie tworzą wspólnie rzeźbiąc i malując stylizowane ikony z wizerunkami Madonn i aniołów. Takie też obrazy zaprezentują na wystawie.

 

Skip to content