Wędrówką po Hucisku rozpoczęto tegoroczny sezon turystyczny w gminie Gdów. Spacerowicze, którzy w tym dniu licznie odwiedzili Hucisko, poznali liczne opowieści związane z miejscowością i jej dawnymi mieszkańcami. Odwiedzili dobrze znane miejsca, ale także nowe punkty na mapie, które ostatnio powstały. Na trasie nowej ścieżku kulturalnej czekało wiele atrakcji, a spacer pełen podróżniczych i nie tylko wrażeń, niewątpliwie zachęcił do kolejnych wypraw po urokliwych zakątkach gminy Gdów.
Bardzo byśmy chcieli, by wszyscy, którzy dziś przybyli do Huciska, ponownie wrócili do naszej gminy. Mamy nowe foldery i mapy turystyczne oraz częstujemy smakołykami - kołaczami z Stryszowej oraz pysznościami z Huciska - chlebem z pastami. Bardzo się cieszymy, że tyle osób przybyło do Huciska, pogoda nam sprzyja, więc będzie to miłe popołudnie turystyczno - krajoznawcze. Sami się nie możemy doczekać jakie będzie
- mówiła przed wyruszeniem w trasę Edyta Trojańska - Urbanik, Kierownik Referatu Współpracy, Komunikacji Społecznej i Promocji w Urzędzie Gminy Gdów.
O pewnych rzeczach wiedzieliśmy, jak na przykład o pobycie Tadeusza Kantora, jego domie i krześle, natomiast inne historie do nas "przychodziły". Postanowiliśmy ująć to wszystko w formie spaceru, który umożliwia poznanie tych miejsc i związanych z nimi opowieści. Otwieramy dzisiaj ścieżkę kulturową w Hucisku, którą stworzyliśmy w minionym roku na podstawie spotkań z mieszkańcami i akcji, które organizowaliśmy. Zapraszamy do Huciska, by spotykać się z mieszkańcami i poznać ich opowieści
- zachęcała Katarzyna Zarzycka z Fundacji Plenerownia.
Wstęgę uroczyście przecięli Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas oraz działacze Fundacji Plenerownia, a potem, zaopatrzeni w wygodne buty, liczni uczestnicy o godzinie 12-tej po raz pierwszy wyszli na szlak.
To dla mnie zaszczyt, że jestem dzisiaj razem z wami, dobrze, że jesteście tutaj - w Hucisku. Dziękuję Plenerowni za to, że zaczęła działać w naszym terenie, mając wiele pomysłów. Już teraz pojawiły się nasze wspólne pomysły - chcemy połączyć szlakiem rowerowo - pieszym Dobczyce, Hucisko i Gdów. Obecnie wykonywane są już także projekty innej ścieżki rowerowej - od Mszany Dolnej przez Pcim, Myślenice, Gdów, Niepołomice. W trasę tych szlaków chcemy włączyć właśnie Hucisko, w którym otwieramy dziś nowy szlak. Bardzo przypadł mi do gustu pomysł fundacji, by otworzyć leśne przedszkole, gdyż już od paru lat jest to moim marzeniem, widziałem podobne w Niemczech i takie chciałem też wykonać w Gdowie. Życzę fundacji powodzenia, by udało się to przedszkole otworzyć. Mam też nadzieję, że uda się wydać książkę o Hucisku. Zapraszam więc do gminy Gdów. Mamy tu wspaniałe miejsca, które warto zobaczyć
- mówił Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
Obowiązkowym punktem wyprawy była oczywiście "Kantorówka"- dom Tadeusza Kantora i Marii Stangret – Kantor, jedyny zrealizowany projekt architektoniczny Kantora. Stojąco obok niego 14 - metrowe betonowe krzesło, wprawiło w zachwyt wszystkich.
W progi odrestaurowanego dworu baronów Lipowskich zaprosili jego obecni właściciele, którzy przeprowadzili gruntowny remont obiektu. Ukazali tajemnice i skarby jego piwnic, zaprezentowali rzeczy osobiste Izabeli Lipowskiej. Spacer był także okazją do zapoznania się z pracami i fotografiami tej innowacyjnej jak na swoje czasy baronowej, malarki i fotografki.
Ścieżka kulturowa prowadziła także do Ogrodu Sztuki i Galerii Natural Art, nowego miejsca w Hucisku. W pięknym ogrodzie swą nietypową galerię urządziła Ola Rudzka - Miazga. Miejscem ekspozycji jej dzieł i obiektów przestrzenno - ogrodowych był ogród właśnie. Tu prace zaprezentowano w letnim domku oraz wśród roślinności.
Fundacja Plenerownia zaprosiła do swej siedziby - Domu Opowieści. Budynek przed laty należał do Kazimierza Mikulskiego - malarza, aktora, wieloletniego scenografa w krakowskim Teatrze Groteska. Tu najmłodszym wiele radości sprawił kącik artystyczny. Starsi z wielkim zainteresowaniem odkrywali artystyczne tajemnice żony Mikulskiego oraz pierwszej miłości Jerzego Potockiego, zaglądali do kufra pełnego skarbów. Na pamiątkę wpisali się do księgi gości.
Zobaczono leśny grób baronów Lipowskich oraz studzienkę Izabella. Zadbano także o najmłodszych podróżników, których zaproszono do udziału w grze terenowej. Wędrówkę zakończono ogniskiem przy świetlicy wiejskiej oraz wspólnym śpiewem przy gitarze. W recitalu piosenki turystycznej wystąpił Sebastiana Wacięga Hebanowski.
Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Plenerownia, Gmina Gdów, Hucisko Dom Opowieści, Między sztuką a życiem – EKOMUZEUM, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Aktywni w Hucisku, Koło Gospodyń w Hucisku oraz Sołectwo Hucisko.
Do ponownego odwiedzenia Huciska i speceru ścieżką kulturową zachęcili członkowie Fundacji.
Zapraszam do Huciska! Pierwsza tablica jest obok sklepu, zaczynamy wędrówkę w dolnej części Huciska i kierujemy się w stronę krzesła Kantora, mijając po drodze punkty na szlaku. Dotrzemy też do leśnego grobowca, studzienki Izabella, a wędrówka kończy się przy świetlicy, która dawniej była szkołą i klubem wiejskim
- mówiła Katarzyna Zarzycka.
Oczywiście także zachęcamy do odkrywania tajemnic Huciska i poozstałych miejscowości w gminie Gdów. Tu wybór trasy, którą zwiedzimy gminę Gdów ułatwią wytyczone szlaki rowerowo - piesze: widokowy, kulinarny, kulturowy. Jest też trasa pieszo-rowerowa o długości około 10 kilometrów oraz szlaki papieskie. Więcej informacji na temat szlaków można znaleźć na stronie gminy Gdów.
Życzymy pięknej pogody sprzyjającej wędrówkom!