Podpłomyk w roli głównej w niedzielę 4 sierpnia na Święcie Ziemi Gdowskiej.

Jego wyborny smak znany jest wszystkim. Uformowany z ciasta chlebowego, posmarowany masełkiem, upieczony z cebulką. Ulubiony przysmak księdza Karola Wojtyły z czasów kapłańskich w niegowickiej parafii. Podpłomyk - bo nim mowa - będzie "gwiazdą" V Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego w niedzielę 4 sierpnia, w czasie drugiego dnia Święta Ziemi Gdowskiej.

To będzie wyjątkowe popołudnie. Już od godz. 15 uczestnicy nie tylko poznają recepturę, ale także nauczą się jak samodzielnie upiec go w domu. Na chętnych czekają bowiem otwarte warsztaty kulinarne z przygotowania i pieczenia podpłomyków pod okiem mistrza Łukasza Grabowskiego. Nie mogą się zakończyć inaczej niż degustacją własnoręcznie przygotowanych placków, wyjętych prosto z pieca. Podczas Festiwalu będzie można także nabyć tradycyjny podpłomyk na stoiskach  Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Gdów.

Przypomnijmy, że podpłomyk z cebulą od 2013 r.  jest wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie małopolskim.

W miejscowości Niegowić i okolicach, tradycyjny podpłomyk pieczony był w gospodarstwach wiejskich zawsze przy okazji pieczenia chleba. Produktem podstawowym do przygotowywania podpłomyka jest mąka. Przed laty była to mąka uzyskiwana z ręcznego przemiału zboża na żarnach, w związku z czym zawierała więcej włókna, a jej kolor przypominał mąkę razową. Z biegiem lat zmianom uległy w głównej mierze zboża przemielane na mąkę, zarówno odmiany zbóż, sposób ich uprawy, zbioru, przechowywania i oczywiście przemiału. Zachowała się jednak głęboko zakorzeniona tradycja pieczenia podpłomyków według starej receptury. Przygotowując podpłomyk z cebulą składniki miesza się w drewnianej dzieży z dodatkiem ciasta pozostałego z poprzedniego pieczenia chleba – naciastku. Wyrobione ciasto przykrywane jest do wyrośnięcia lnianą, grubą narzutą. Następnie uformowane placki wkłada się do pieca na specjalnej, drewnianej łopacie. Proces pieczenia w piecu chlebowym opalonym drzewem sosnowym oraz użyte do produkcji składniki tworzą niezwykły smak i aromat tradycyjnego podpłomyku. Niegowickie podpłomyki od zawsze wyróżniały się od innych tym, że smarowane były naturalnym, wiejskim masłem i posypywane cebulą. Po dzień dzisiejszy są wielkim rarytasem zarówno dla mieszkańców jak i dla przyjezdnych

- informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uzasadniając wpisanie podpłomyka na listę produktów tradycyjnych.

Zachęcamy, by osobiście sprawdzić jak smakuje. Do zobaczenia w niedzielę 4 sierpnia na gdowskim Zarabiu! W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie jak zawsze muzycznie, smacznie i widowiskowo. W tym roku Święto Ziemi Gdowskiej zaplanowane na 3 i 4 sierpnia 2024 r. zapowiada się równie atrakcyjnie jak w latach ubiegłych. Gwiazdą będzie niezaprzeczalny król disco polo czyli Zenon Martyniuk wraz z Zespołem, który wystąpi w sobotę. W niedzielę sporą dawkę rapu zaserwują popularne wśród młodzieży "Modelki" czyli Ula, Agnieszka i Zuzanna, a na potańcówkę w rytm podhalańskich przebojów zaprosi zespół Baciary. Świętowanie w oba dni zakończy dyskoteka pod gwiazdami. Po raz kolejny od dłuższego czasu publiczność zobaczy pokazy cyrkowe. Nowością będzie też loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Oczywiście czekać będą pyszne podpłomyki z cebulą, które będzie można nabyć od pań z kół gospodyń wiejskich czy samodzielnie upiec w ramach V Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie, szczególne atrakcje przygotowano też z myślą o najmłodszych. Nie zabraknie pokazów tańca nowoczesnego i gimnastyki artystycznej. Gmina GdówCentrum Kultury w Gdowie oraz Solny Catering zapraszają na Święto Ziemi Gdowskiej Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia na Zarabiu w Gdowie.

Organizatorami Święta Ziemi Gdowskiej są Gmina GdówCentrum Kultury w Gdowie oraz Solny Catering – Organizacja Imprez Plenerowych. 

Sponsor główny: Fiberlink.

Sponsorzy:
1.    Krakowski Bank Spółdzielczy
2.    Fiberway
3.    Say Yes! Szkoła Języków Obcych Anna Kucharczyk w Łapanowie
4.    SAZ
5.    Bonus Wnętrza Gdów
6.    Centrum Budowlane Niegowić
7.    PSB Dorbud (Polskie Składy Budowlane Dorbud)

Partnerzy: Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach , Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z. o. , Centrum Wolontariatu w PodolanachTaniec Nowoczesny Sara Dąbrosz , Dance OmniaTaniec i Gimnastyka LADY Fitness Akademia Tańca i Fitness Myślenice oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Gdów.

Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej 2024 objęli: TVP3 KrakówRadio PlusDziennik PolskiKoncertowy Tarnów i okolice, Imprezowy Region oraz MójGdów.pl

 

Skip to content