Festiwal w Podolanach dobiegł końca. Niemal 200 uczestników z żalem opuszczało jednak ziemię gdowską. Tu spędzili 3 ostatnie dni . Swoje muzyczne i aktorskie talenty zaprezentowali podczas jubileuszowej XX edycji Festiwalu Piosenek i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Dziś, 15 czerwca 2023 r., nagrodzono laureatów oraz wszystkich uczestników, a na scenie ponownie można było zobaczyć zwycięskie programy artystyczne. Pod okiem Łukasza Grabowskiego wspólnie ugotowano pyszną zupę pieczarkową oraz drugie danie. Uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników. Zakończono tradycyjnie wspólnym odśpiewaniem Hymnu Festiwalu.
Jury konkursu nie miało łatwego wyboru. Trudu oceny uczestników podjęli się Alina Chechelska - aktorka teatru śląskiego w Katowicach, Józefa Krzysiak, Maria Kmiecik, Wioleta Chmiela, Edyta Trojańska - Urbanik oraz Anna Wesołowska.
Za wspaniałe występy na podolańskiej scenie nagrodzono Statuetkami Podolańskimi.
W kategorii występ wokalny/wokalno - instrumentalny zwyciężyły WTZ RYKI, za swoją piosenkę w stylu hip - hop z autorskimi tekstami Tomasza Dziubaka. Druga nagroda powędrowała do WTZ Gorlice za występ Kingi i Wojtka w repertuarze włoskim. III nagrody nie przyznano.
Wyłoniono także najlepsze występy zawierające elementy taneczne lub parodystyczne, zawierające sceny z bajek, widowisko biesiadne i inne formy twórcze. W tej kategorii bezkonkurencyjnym okazał aise występ "Pan Tadeusz" grupy "Śmiech" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. II nagrodę przyznano Pszczółkom z WT Częstochowa za "Kaczkę Dziwaczkę w świecie zwierząt", a trzecią grupę Assini Apini z SDŚ Brzezie za "Świteziankę".
Przyznano także Wyróżnienia w postaci Masek Podolańskich.
Za ogólne wrażenie artystyczne otrzymały je WTZ Korytniki. Ich występ "Zrozumieć innych, pokochać siebie" przypadł do gustu wielu widzom i jury. Indywidualnie doceniono także "Babę" ze sceny "Cygan i Baba" z grupy "Szał dzika" z WTZ z Brzeska.
Festiwal odwiedzili Wice Starosta Wielicki Henryk Gawor, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Komendant Komisariatu Policji w Gdowie nadkom. Krzysztof Mistarz, Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. Podobnie jak publiczność, wszystkie występy nagrodzili gromkimi brawami.
Za całokształt pracy uhonorowano statuetką Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach.
Przygotowywany ogromnym wysiłkiem wielu serc Festiwal nie mógłby się odbyć bez zaangażowania przede wszystkim Fundacji i Warsztaty Terapii Zajęciowej Podolany, na czele z jej nową Prezes- Krystyną Solak-Surowiec i byłym- Piotrem Cabajewskim, kierownik Warsztaty Terapii Zajęciowej Podolany Małgorzatą Drzewniak i całym zespołem terapeutów i podopiecznych oraz wsparcia wolontariuszy ze Szkół Podstawowych z Niegowici, Zręczyc i Gdowa, pań z KGW Kunice, które z sercem karmiły uczestników Festiwalu i całego grona darczyńców i przyjaciół, którzy w różny sposób pomogli w przygotowaniu Festiwalu. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i organizatorom
Podobnie jak wczoraj uczestnicy wspólnie tańczyli i miło spędzali czas. Z trudem odjeżdżali w swe rodzinne strony. Zapewniali, że już nie mogą doczekać się kolejnego festiwalu. Na pewno wrócą do Podolan za rok.
Jak wyglądały wczorajsze przesłuchania konkursowe można zobaczyć na zdjęciach TUTAJ: https://www.ck.gdow.pl/aktualnosci/trwa-festiwal-w-podolanach-zakonczono-przesluchania-konkursowe-a-na-scenie-wystepuje-slawomir/ .
Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Wielickiego Adama Kociołka i Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Gminy Gdów i Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.
Patronat medialny objęli TVP3 Kraków oraz portal MójGdów.pl .
#festiwalwpodolanach
Foto: Centrum Kultury w Gdowie.