Takich deszczowych Dni Gdowa nie pamiętają nawet najwierniejsi uczestnicy tego wydarzenia. Po ulewnej sobocie wszyscy mieli nadzieję na poprawę pogody. Ta jednak nie rozpieszczała, na szczęści późnym popołudniem przestało padać i rozpoczęła się zabawa na całego. W rytmie disco - polo zaśpiewali Monika Chwajoł, a po niej Long&Junior. Mimo kapryśnej pogody podpłomyki z cebulką rozeszły się w mgnieniu oka, a chętnych do ich wykonania nie brakowało. W tym dniu już po raz czwarty gospodarz gminy zaprosił na Festiwal Podpłomyka Plebańskiego...
Rozpoczęli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach prezentując krótki program słowno - muzyczny w marynarskim klimacie. Muzykę filmową oraz dobrze znane utwory w nowatorskim wykonaniu zaprezentował najstarszy zespół artystyczny w gminie Gdów, grający już od ponad 55 - lat czyli Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego.
Tego dnia poznano smak podpłomyka plebańskiego oraz nauczono pod okiem Kucharzy ze stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników jak samodzielnie upiec go w domu. Na chętnych czekały otwarte warsztaty pod okiem Łukasza Grabowskiego, zakończone degustacją własnoręcznie przygotowanych placków z ciasta chlebowego z cebulką. Była też okazja do skosztowania oraz możliwość nabycia tego przysmaku księdza Karola Wojtyły z czasów jego pobytu w niegowickiej parafii na stoiskach pań z kół gospodyń wiejskich. Można je było nabyć na stoiskach pań z KGW Niegowić i KGW Wieniec. Podpłomyki do degustacji przygotowywały Koła Gospodyń Wiejskich: Hucisko, Kunice, Zręczyce, Czyżów, Zagórzany, Stryszowa, Krakuszowice, Fałkowice, Książnice, Niewiarów, Niżowa, Niegowić i Wieniec. W poczęstunku pomagały KGW Fałkowice, Książnice, Niewiarów, Niżowa.
Mieszkańcy ziemi gdowskiej docenili osoby dla niej zasłużone.
W 2014 roku, podczas nadania herbu gminie Gdów i 742. rocznicy lokacji, po raz pierwszy uhonorowano pamiątkowym medalem zasłużone osoby i organizacje. Od tego czasu, co roku podczas Święta Ziemi Gdowskiej były wręczane pamiątkowe medale. Kolejnym osobom i formom nadano 7 medali okolicznościowych wybitych z okazji ubiegłorocznego 750-lecia lokacji Gdowa. W uznaniu Pana zasług i podziękowaniu za Pana profesjonalną, troskliwą opiekę medyczną i wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców Gminy Gdów wyróżniono prof. dr hab. Piotra Wałęgę. W uznaniu 100-letniej działalności klubu, za upowszechnienie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych piłki nożnej doceniono świętującą w tym roku 100-lecie istnienia LKS GDOVIĘ GDÓW. Z kolei Stowarzyszenie Sportowe RADWANSPORT doceniono za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży. Gdowska firma STILL Stanisława Kasprzyka, państwo Magdalena i Andrzej Krysa, pan Józef Stachnik, Izabela i Wojciech Zastawniak oraz Anna i Dawid Dufresne - Hotel ORIZA zostali uhonorowani medalami, by docenić przedsiębiorczość oraz podziękować za tworzenie miejsc pracy dla mieszkańców Gminy Gdów. Wszystkim podziękowano za także wsparcie inicjatyw lokalnych oraz owocną współpracę z samorządem gminnym. Część oficjalną uroczystości zaszczycili swą obecnością między innymi posłowie RP: Urszula Rusecka, Władysław Kosiniak – Kamysz oraz Stanisław Bukowiec. Byli też goście z Niemiec oraz zaproszone osoby. Tradycyjnie imprezę prowadził Krzysztof Bochenek.
Scena należała też i do tancerzy. Najpierw z Tańca Nowoczesnego Sary Dąbrosz z gdowskiego Centrum Kultury, a potem z Studio Tańca Dance Omnia Natalii Obruśnik.
Sądząc po frekwencji, to na galę disco – polo czekała najbardziej publiczność.
Część koncertową rozpoczęła związana rodzinnie z Gdowem Monika Chwajoł z swymi tancerkami. Do wspólnego śpiewu jednej z piosenek zaprosiła gospodarza gminy, inny wykonała w towarzystwie dzieci, które zaprosiła na scenę. Ciekawość, jak na żywo śpiewa „królowa życia”, została w pełni zaspokojona. Publiczność była zadowolona. Piosenkarka, artystką i bizneswoman, na co dzień zajmująca się śpiewem, aktorstwem, projektowaniem mody i prowadzeniem firmy – także. Chętnie pozowała do zdjęć z mieszkańcami ziemi gdowskiej i nie tylko.
Na gdowskim Zarabiu zabrzmiała tego dnia „Kolorowa sukienka”, której teledysk ma 95 milionów wyświetleń. Tą i inne przeboje zaśpiewali pochodzący z Górnego Śląska Jarosław Grzesista “Long” i Michał Jeleń “Junior”. Muzyka Long&Junior porwała wszystkich do tańca. Zakończono około północy przy rytmach DJ`a D-Wavea z Łapanowa, grającego na co dzień w Energy2000.
Jak zawsze czekało wiele atrakcji, wesołe miasteczko oraz stoiska gastronomiczne i handlowe. Dni Gdowa zawsze są okazją do pomocy. Tak było i w tym roku. Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach zbierała w czasie wydarzenia na rozbudowę ośrodka w Podolanach, gdzie prowadzona jest bezpłatna rehabilitacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
ZAPRASZAMY ZA ROK!
Zapraszamy za rok na kolejne Święto Ziemi Gdowskiej. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie wtedy lepsza
- powiedziała na zakończenie Wioleta Chmiela, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie.
***
Organizatorami Święta Ziemi Gdowskiej są Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie oraz Solny Catering - Organizacja Imprez Plenerowych.
Partnerzy: Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach , Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z. o. , Centrum Wolontariatu w Podolanach, Taniec Nowoczesny Sara Dąbrosz , Dance Omnia, Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Gdów.
Sponsorzy: Krakowski Bank Spółdzielczy, Smokoland, FIBERWAY, LIMUZYNKI.pl, Salon Fryzur "MAŁGORZATA”, Centrum Budowlane Niegowić, BONUS Wnętrza Gdów, PSB DORBUD (Polskie Składy Budowlane DORBUD), FIBERLINK.
Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej 2023 objęli: TVP3 Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, MójGdów.pl, Koncertowy Tarnów i okolice.
Dodatkowo patronat redakcyjny nad IV Festiwalem Podpłomyka Plebańskiego objął RMF FM.
6 sierpnia 2023 r. Święto Ziemi Gdowskiej 2023 zakończono.