PIEKLI PODPŁOMYKI W DESZCZU. Drugi dzień Święta Ziemi Gdowskiej z galą disco – polo za nami.

Takich deszczowych Dni Gdowa nie pamiętają nawet najwierniejsi uczestnicy tego wydarzenia. Po ulewnej sobocie wszyscy mieli nadzieję na poprawę pogody. Ta jednak nie rozpieszczała, na szczęści późnym popołudniem przestało padać i rozpoczęła się zabawa na całego. W rytmie disco - polo zaśpiewali Monika Chwajoł, a po niej Long&Junior. Mimo kapryśnej pogody podpłomyki z cebulką rozeszły się w mgnieniu oka, a chętnych do ich wykonania nie brakowało. W tym dniu już po raz czwarty gospodarz gminy zaprosił na Festiwal Podpłomyka Plebańskiego...

Rozpoczęli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach prezentując krótki program słowno - muzyczny w marynarskim klimacie. Muzykę filmową oraz dobrze znane utwory w nowatorskim wykonaniu zaprezentował najstarszy zespół artystyczny w gminie Gdów, grający już od ponad 55 - lat czyli Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego.

Tego dnia poznano smak podpłomyka plebańskiego oraz nauczono pod okiem Kucharzy ze stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników  jak samodzielnie upiec go w domu. Na chętnych czekały otwarte warsztaty pod okiem Łukasza Grabowskiego, zakończone degustacją własnoręcznie przygotowanych placków z ciasta chlebowego z cebulką. Była też okazja do skosztowania oraz możliwość nabycia tego przysmaku księdza Karola Wojtyły z czasów jego pobytu w niegowickiej parafii na stoiskach pań z kół gospodyń wiejskich. Można je było nabyć na stoiskach pań z KGW Niegowić i KGW Wieniec. Podpłomyki do degustacji przygotowywały Koła Gospodyń Wiejskich: Hucisko, Kunice, Zręczyce, Czyżów, Zagórzany, Stryszowa, Krakuszowice, Fałkowice, Książnice, Niewiarów, Niżowa, Niegowić i Wieniec. W poczęstunku pomagały KGW Fałkowice, Książnice, Niewiarów, Niżowa.

Mieszkańcy ziemi gdowskiej docenili osoby dla niej zasłużone.

W 2014 roku, podczas nadania herbu gminie Gdów i 742. rocznicy lokacji, po raz pierwszy uhonorowano pamiątkowym medalem zasłużone osoby i organizacje. Od tego czasu, co roku podczas Święta Ziemi Gdowskiej były wręczane pamiątkowe medale.  Kolejnym osobom i formom nadano 7 medali okolicznościowych wybitych z okazji ubiegłorocznego 750-lecia lokacji Gdowa. W uznaniu Pana zasług i podziękowaniu za Pana profesjonalną, troskliwą opiekę medyczną i wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców Gminy Gdów wyróżniono prof. dr hab. Piotra Wałęgę. W uznaniu 100-letniej działalności klubu, za upowszechnienie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych  piłki nożnej doceniono świętującą w tym roku 100-lecie istnienia LKS GDOVIĘ GDÓW. Z kolei Stowarzyszenie Sportowe RADWANSPORT doceniono za upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży. Gdowska firma STILL Stanisława Kasprzyka, państwo Magdalena i Andrzej Krysa, pan Józef Stachnik, Izabela i Wojciech Zastawniak oraz Anna i Dawid Dufresne - Hotel ORIZA zostali uhonorowani medalami, by docenić przedsiębiorczość oraz podziękować za tworzenie miejsc pracy dla mieszkańców Gminy Gdów. Wszystkim podziękowano za także wsparcie inicjatyw lokalnych oraz owocną współpracę z samorządem gminnym. Część oficjalną uroczystości zaszczycili swą obecnością między innymi posłowie RP: Urszula Rusecka, Władysław Kosiniak – Kamysz oraz Stanisław Bukowiec. Byli też goście z Niemiec oraz zaproszone osoby. Tradycyjnie imprezę prowadził Krzysztof Bochenek.

Scena należała też i do tancerzy. Najpierw z Tańca Nowoczesnego Sary Dąbrosz z gdowskiego Centrum Kultury, a potem z Studio Tańca Dance Omnia Natalii Obruśnik.

Sądząc po frekwencji, to na galę disco – polo czekała najbardziej publiczność.

Część koncertową rozpoczęła związana rodzinnie z Gdowem Monika Chwajoł z swymi tancerkami. Do wspólnego śpiewu jednej z piosenek zaprosiła gospodarza gminy, inny wykonała w towarzystwie dzieci, które zaprosiła na scenę. Ciekawość, jak na żywo śpiewa „królowa życia”, została w pełni zaspokojona. Publiczność była zadowolona. Piosenkarka, artystką i bizneswoman, na co dzień zajmująca się śpiewem, aktorstwem, projektowaniem mody i prowadzeniem firmy – także. Chętnie pozowała do zdjęć z mieszkańcami ziemi gdowskiej i nie tylko.

Na gdowskim Zarabiu zabrzmiała tego dnia „Kolorowa sukienka”, której teledysk ma 95 milionów wyświetleń. Tą i inne przeboje zaśpiewali pochodzący z Górnego Śląska Jarosław Grzesista “Long” i Michał Jeleń “Junior”. Muzyka Long&Junior porwała wszystkich do tańca. Zakończono około północy przy rytmach DJ`a D-Wavea z Łapanowa, grającego na co dzień w Energy2000.

Jak zawsze czekało wiele atrakcji, wesołe miasteczko oraz stoiska gastronomiczne i handlowe. Dni Gdowa zawsze są okazją do pomocy. Tak było i w tym roku. Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach zbierała w czasie wydarzenia na rozbudowę ośrodka w Podolanach, gdzie prowadzona jest bezpłatna rehabilitacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

ZAPRASZAMY ZA ROK!

Zapraszamy za rok na kolejne Święto Ziemi Gdowskiej. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie wtedy lepsza

- powiedziała na zakończenie Wioleta Chmiela, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie.

***

Organizatorami Święta Ziemi Gdowskiej są Gmina GdówCentrum Kultury w Gdowie oraz Solny Catering - Organizacja Imprez Plenerowych. 

Partnerzy: Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach , Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z. o. , Centrum Wolontariatu w PodolanachTaniec Nowoczesny Sara Dąbrosz , Dance Omnia, Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Gdów.

Sponsorzy: Krakowski Bank SpółdzielczySmokolandFIBERWAYLIMUZYNKI.plSalon Fryzur "MAŁGORZATA”, Centrum Budowlane Niegowić, BONUS Wnętrza GdówPSB DORBUD (Polskie Składy Budowlane DORBUD),  FIBERLINK.

Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej 2023 objęli: TVP3 KrakówRadio PlusDziennik PolskiMójGdów.plKoncertowy Tarnów i okolice.

Dodatkowo patronat redakcyjny nad IV Festiwalem Podpłomyka Plebańskiego objął RMF FM.

6 sierpnia 2023 r. Święto Ziemi Gdowskiej 2023 zakończono. 

Skip to content