Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gdów rozpoczęły się o godz. 10.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici, następnie zgromadzeni na czele z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Gminy Gdów przemaszerowali do Kwatery Żołnierskiej na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Gdowie uroczystości rozpoczęto tradycyjnie Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia NMP w Gdowie, po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy udali się na Rynek, gdzie przy pomniku Pamięci odśpiewano Hymn Polski. Następnie Wójt Gminy Gdów pan Zbigniew Wojas wygłosił przemówienie okolicznościowe, a delegacje złożyły kwiaty. Zgromadzeni mogli również wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej. Na tym zakończono I część uroczystości. Na II część uroczystości mieszkańcy zostali zaproszenie do Centrum Kultury, gdzie o godz. 14.00 odbył się koncert okolicznościowy z udziałem chóru Tutte le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej oraz laureatów III Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Koncert został zainaugurowany "Rotą" w wykonaniu chóru Tutte le Corde, następnie zaprezentował się się chór ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach pod opieką pani Jadwigi Wcisło-Tureckiej, który wykonał pieśń „Ojczyzno ma”, kolejno  pieśń „Solidarność” zaprezentowała solistka Urszula Zając – uczennica Szkoły Podstawowej w Winiarach, pod opieką pani Marty Komońskiej. W pieśni „Warczą karabiny” (w opr. Józefa Świdra) usłyszeliśmy chór Tutte le Corde. ”Pierwsza Kadrowa” to tytuł pieśni, którą wykonał chór ze Szkoły Podstawowej w Książnicach pod opieką pani Beaty Paluch. Utwór „Biały Krzyż” wykonała solistka – Sonia Kanciruk ze Szkoły Podstawowej w Gdowie pod opieką pani Agaty Nowak. Chór Tutte le Corde zaśpiewał pieśń; „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” (w opr. Józefa Świdra). „Hej chłopcy, bagnet na broń” to tytuł utworu, który wykonał chór ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach, pod opieką pani Hanny Dziewońskiej. Na zakończenie koncertu chór Tutte le Corde zaprezentował się w dwóch pieśniach ludowych, a były to Mazur (w opr. Józefa Świdra) i Krakowiak Stanisława Moniuszki. Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor Centrum Kultury zaprosiła Gości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Z okazji święta Niepodległości przygotowano również wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Gmina Gdów w obiektywie”. Do wystawienia swoich prac zaproszono fotografów profesjonalistów, pasjonatów oraz tych, którzy fotografują okazjonalnie. Na wystawie swoje prace prezentowali: Sławomir Kasprzyk, Leszek Wojtal, Oliwia Głuszek, Anna Suchoń. Wystawa prezentuje krajobrazy, miejsca, wydarzenia, ludzi. Ukazuje piękno gdowskiej jesieni oraz klimat Gdowa po zmroku. Wystawa prezentuje również prace udostępnione przez Przedszkole Publiczne w Gdowie, które brały udział w konkursie dotyczącym miłego spędzania czasu na terenie gminy Gdów, pokazane zostały również zdjęcia z kolekcji Centrum Kultury w Gdowie, które brały udział w Przeglądzie Twórczości CK-Art oraz w projekcie Domy Kultury + Inicjatywy Lokalne. Wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Kultury w Gdowie do dnia 11.12.2017 r. Zapraszamy!