NIEGOWIĆ – ŁAPANÓW. Już 18 maja wyruszy XXIII Rajd Szlakiem Papieskim.

Z Niegowici do Łapanowa przejdą w formie pielgrzymki uczestnicy XXIII Rajdu Szlakiem Papieskim w sobotę 18 maja 2024 r. Ubrani na biało, pokonają w ciągu 3 godzin marszu 12 kilometrów. Organizatorzy zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie rodziny z dziećmi oraz uczestników w każdym wieku. Wszyscy, jak zawsze uśmiechnięci i zadowoleni, przejdą trasą, którą Karol Wojtyła w latach 1948-1949 chodził z niegowickiej parafii do Łapanowa, by nauczać tamtejsze dzieci religii. Rajd odbędzie się pod Honorowym Patronatem Księdza Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego, Starosty Bocheńskiego, Starosty Wielickiego, Wójta Gminy Łapanów oraz Wójta Gminy Gdów. Szlak można przemierzyć pieszo lub rowerem. Jego trasa wiedzie malowniczymi ścieżkami i z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń, może również stanowić sentymentalną podróż przypominającą o naszym Papieżu Polaku. Niech nasza obecność upamiętnieni nauczanie i pobyt Jana Pawła II jako wikariusza na ziemiach parafii niegowickiej i łapanowskiej.

Od godz. 8:00 przewidziano w Niegowici zapisy i wpłaty uczestników Rajdu w wysokości 10 zł w punkcie zgłaszania grup, odbieranie gadżetów, numerowanych biletów uczestnictwa, które są losami uprawniającymi do wzięcia udziału w losowaniu nagród na mecie Rajdu. Msza Święta rozpocznie się o godzinie 8:30 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP, a po niej na trasę Rajdu wyruszą pierwsze grupy najmłodsze wiekowo. Oprócz licznych atrakcji, przewidziano losowanie roweru dla „Szczęściarza Rajdu”. Każdy uczestnik Rajdu powinien posiadać: dokument tożsamości (uczniowie legitymację szkolną), odpowiedni strój (wygodne buty, okrycie przeciwdeszczowe, jeżeli to możliwe – koszulkę w kolorze białym), elementy odblaskowe doczepione do ubrania, widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego, ważne ubezpieczenie NW oraz … dobry humor. Z każdym rokiem marsz przyciąga co raz więcej osób, stąd organizatorzy zachęcają do zabrania z sobą transparentów, logo szkoły oraz tarcze. Każda grupa może także ułożyć piosenkę z hasłem Rajdu na znaną melodię i zaprezentować na mecie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXIII Rajdzie Szlakiem Papieskim z Niegowici do Łapanowa!

**

Przypomnijmy, że Szlak Papieski wyznaczony został dla upamiętnienia drogi z Niegowici do Łapanowa, którą przemierzał święty Jan Paweł II, będąc jeszcze wikariuszem w parafii Niegowić w latach 1948 – 1949. Szlak wytyczono w maju 2000 roku, w 80-tą rocznicę Jego urodzin, z inicjatywy księdza proboszcza parafii Łapanów i Dyrekcji Szkół noszących imię Jana Pawła II – Zespołu Szkół Zawodowych w Łapanowie i Szkoły Podstawowej w Niegowici.  Jego pomysłodawcą jest Jan Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie.

Szlak Papieski został wytyczony dla upamiętnienia drogi, jaką Karol Wojtyła przemierzał z Niegowici do Łapanowa, kiedy pracował w Niegowici. Wytyczyliśmy ten szlak papieski, oznakowaliśmy go dużymi głazami, był też pomysł żeby na tym szlaku co roku organizować rajd pieszy w maju, w rocznicę urodzin Ojca świętego

– mówił Jan Wójcik.

Inspiracją do wyznaczenia Szlaku Papieskiego na trasie Niegowić – Łapanów były również słowa Papieża, które wypowiedział podczas spotkania z pielgrzymami z gminy Łapanów 2 lipca 1999 r. w Papieskiej Bibliotece w Watykanie. Tak relacjonuje te wydarzenia łapanowski zespół szkół.

To właśnie w drodze powrotnej do Polski zrodziły się pierwsze pomysły powędrowania ścieżkami przemierzanymi niegdyś przez młodego wikarego z parafii Niegowić. Opowieści uczestników pielgrzymki o spotkaniu z Ojcem Świętym i o przywołanych przez Niego obrazach sprzed wielu lat ożywiły wśród starszych mieszkańców ziemi łapanowskiej wzruszające wspomnienia. Niektórzy pamiętali spotkania z Nim w tzw. „ochronce” czy konferencje na wikarówce w Łapanowie, inni wspominali rozegraną partię szachów, jeszcze inni przywoływali obraz wędrującego młodego wikarego niewygodnymi ścieżkami przez kobyleckie pola. Wtedy to Papież wspominał: „Pamiętam ścieżki w Kobylcu, którymi przemierzałem do Łapanowa”

– czytamy na stronie Zespołu Szkół imienia Ojca Świętego Jana Pawła II w Łapanowie.

Regulamin-XXIII-RAJDU-SZLAKIEM-PAPIESKIM

Foto: Zespół Szkół imienia Ojca Świętego Jana Pawła II w Łapanowie. 

Skip to content