Muzycznie uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dzisiejszą Wieczornicę Patriotyczną zapamiętamy na długo. Wypełniona wspaniałymi występami grup działających w naszym Centrum Kultury oraz laureatów Przeglądu Pieśni Patriotycznej była zwieńczeniem obchodów 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tłem do świętowania była wystawa patriotycznych kotylionów biorących udział w konkursie plastycznym.

Muzyczną podróż rozpoczęła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, pod dyrekcją Adama Czyżowskiego, wykonując marsze oraz Wiązankę Pieśni Legionowych.

Chór Tutte le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej, śpiewający dla nas już ponad 15 lat, specjalnie na dzisiejszą Wieczornicę przygotował utwory patriotyczne w nowym opracowaniu. Zaśpiewał „Pieśń rycerzy Bolesława Krzywoustego”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Białe róże”, „Ułani, ułani”, "Piosenka o mojej Warszawie” oraz „Marsz Mokotowa”. Jako soliści zaprezentowali się: Daniel Mordarski, Anna Janicka i Władysław Cebula. Akompaniowała Wiktoria Bęben.

Dzisiejszego dnia nie mogło zabraknąć wspaniałych występów dzieci i naszej młodzieży. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Jako pierwsi - Chór Szkoły Podstawowej w Zręczycach z „Hej chłopcy bagnet na broń”. Wspólnie z chórem wystąpiła uczennica klasy V  - Blanka Ziółkowska śpiewając „Balladę o chłopakach AK”. Zaprezentowali się także Sławomir Piskorski z Przedszkola Samorządowego w Gdowie, który zaprezentował utwór „Co to jest Niepodległość”. Karol Tuleja uczeń SP w Jaroszówce wykonał utwór „Uwięziony Ptak nie śpiewa”, a Emlia Szklarzewicz i Zuzanna Pudlik - „Jest takie miejsce – Polska”. Muzycznie "Jedzie, jedzie na Kasztance" zobrazował Nikodem Chorobik z Szkoły Podstawowej w Gdowie.

Laureaci konkursu patriotycznego Centrum Kultury w Gdowie na "Kotylion na 11 listopada" odebrali z rąk Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa i Dyrektor Centrum Kultury Wiolety Chmiela nagrody i dyplomy. Szczególnie doceniono zdobywców pierwszych miejsc: Szymona Okonia, Zofii Polaszek, Julię Dudek i Milana Kuczko. Z rąk gospodarza gminy wyróżnienie w konkursie odebrała przedstawicielka naszych gości - Klubu Aktywnego Seniora z Domu Kultury w Zakrzowcu, którzy indywidualnie wykonali piękne kotyliony i dostarczyli na nasz konkurs jako zaproszenie do dalszej współpracy i kolejnych konkursów skierowanych do środowiska seniorów.

Podczas wieczornicy zaprezentowała się także Kapela Gdowska, która w wykonała utwory "Marsz Kosynierów", "Krakowiak Kosynierów", "Ostatni Mazur", "Jakem maszerował" oraz oczywiście "Piechotę" i "Pierwszą Kadrową".

Świętowano z biało-czerwonymi flagami i śpiewnikami pieśni patriotycznych w rękach, a zwieńczeniem wieczoru był słodki poczęstunek.

Organizatorem Wieczornicy było Stowarzyszenie Historia i Tradycja, a współorganizatorami Gmina Gdów i Centrum Kultury w Gdowie.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny objął portal Mój Gdów.

Skip to content