KONKURS – Bukiet Zielny Ziemi Gdowskiej.

Już po raz czwarty zachęcamy do wykonania Bukietu Zielnego Ziemi Gdowskiej oraz zgłoszenia go do konkursu. Do udziału w konkursie zapraszamy panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Gdów oraz Rodziny z dziećmi zamieszkałe na terenie Gminy Gdów. Po ocenie, bukiety zostaną poświęcone przy gdowskim sanktuarium w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym także Dniem Matki Boskiej Zielnej. Dla laureatów przewidziano nagrody.

  1. Konkurs adresowany jest do Pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich w Gminie Gdów - („Tradycyjny bukiet zielny”) oraz do Rodzin z Dziećmi zamieszkałych na terenie Gminy Gdów -  (Bukiet Rodzinny”).

  2. Panie z KGW oraz Rodziny z Dziećmi wykonują jeden bukiet zielny w wybranej przez siebie kategorii.

  3. We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Mogą zawierać drobne owoce oraz warzywa. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

Bukiety będą oceniane w kategoriach:

  1. „Tradycyjny bukiet zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Zgodnie z małopolską tradycją tradycyjny bukiet zielny zawiera również nabite na patyk jabłko. Naręcza ziół i kwiatów będą przypisywane do tej kategorii.
  2. Bukiet Rodzinny” - konkurs dla rodzin z dziećmi. Kryterium oceny to staranność wykonania i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Bukiet powinien być wykonany samodzielnie przez dzieci  z rodzicami lub innymi dorosłymi opiekunami z rodziny. Osoba zgłaszająca swój bukiet do konkursu sama decyduje o kategorii, do której chce go zakwalifikować. W przypadku braku określenia kategorii o przydziale decyduje Organizator.

Aby zgłosić bukiet do konkursu należy:

  • wypełnić zgłoszenia stanowiące załącznik do regulaminu i przesłać na adres konkursy@ck.gdow.pl do dnia 11 sierpnia 2023 r. do godz. 17.00 lub dostarczyć do Centrum Kultury w Gdowie oraz
  • w dniu 15 sierpnia 2023 r. w godz. 8:30 - 9:30 roku pozostawić podpisany bukiet  przy Sanktuarium Narodzenia NMP w Gdowie na stanowisku z napisem „KONKURS - BUKIET ZIELNY ZIEMI GDOWSKIEJ”.
  • Jury oceni bukiety w godz. 9:30 - 10:30. Następnie zostaną one poświęcone. Zwycięzców konkursu poznamy o godzinie 12-tej, wtedy także zostaną wręczone nagrody. 

Organizatorami konkursu są Centrum Kultury w Gdowie i Gmina Gdów w partnerstwie z Parafią Narodzenia NMP w Gdowie.

Patronat medialny nad konkursem objął portal MójGdów.pl.

Przypomnijmy, że  w ubiegłym roku komisja nie miała łatwego wyboru. Przygotowane bukiety były bowiem na bardzo wysokim poziomie, nagrodzone wyróżniał właściwy i bogaty dobór roślin, ale liczyła się też estetyka wykonania. Niektóre z nich zawierały szczegółowy opis składu, najwięcej roślin miał bukiet przygotowany przez panie z KGW  z Pierzchowa, liczył 58 gatunków roślin i ziół, za co koło nagrodzono I miejscem. W kategorii rodzinnej zwyciężyła wówczas rodzina pani Eweliny Proszek z Marszowic. Jakie bukiety zgłoszono z ubiegłym roku oraz które z nich nagrodzono można zobaczyć TUTAJ: https://www.ck.gdow.pl/aktualnosci/24467/

Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów, a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, postaw proekologicznych, troski o naturę i środowisko oraz ochronę wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego. Przedmiotem konkursu jest tradycyjny bukiet zielny, który uczestnicy wykonują samodzielnie w dniu Święta Matki Boskiej Zielnej.

REGULAMIN KONKURSU "BUKIET ZIELNY ZIEMI GDOWSKIEJ"

ZGŁOSZENIE BUKIET ZIELNY ZIEMI GDOWSKIEJ

Zachęcamy do udziału w konkursie!

Skip to content