KOBIETY OKIEM KOBIETY. Za nami wernisaż wystawy Anny Suchoń.

Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Niezwykle uroczy był 8 marca 2023 r. wernisaż wystawy Anny Suchoń, plastyk naszego centrum kultury. Praca nad portretami dostarczyła artystce przyjemności, podobnie jak jej odbiór u uczestników i uczestniczek wernisażu. Wernisaż poprzedził wykład autorski na temat kobiet w sztuce.

Dzisiejsze spotkanie jest poniekąd związane z Gdowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Mamy przyjemność uczestniczyć w wykładzie - seminarium Kultura, a więc witam wszystkich Seniorów i obecnych na dzisiejszym spotkaniu

- powiedziała Edyta Trojańska - Urbanik, Kierownik Gdowskiego UTW.

Dzień jest szczególny, widzę większość pań, to i spotkanie jest szczególne, ponieważ wykład i niespodziankę poprowadzi pani Ania Suchoń. Dla nas, dla Uniwersytetu, pani plastyk, nauczycielka już od 11 lat prowadząca zajęcia z naszymi seniorami. Bardzo się cieszę, że możemy tego wykładu posłuchać

- dodała.

O kobietach w sztuce opowiedziała sama autorka prac, ujawniając ciekawy kontekst ich powstania i fascynacje malarskie ich twórczyń.

Portrety  kobiet w sztuce będzie to taki mój subiektywny wybór, bo portretów są tysiące a wybierzemy tylko niektóre

- tymi słowami prelekcję rozpoczęła Anna Suchoń, podkreślając , że to jej pierwsza indywidualna wystawa prac w Centrum Kultury w Gdowie.

Po raz pierwszy zdecydowałam się zrobić indywidualną wystawę, choć pracuję już tutaj ponad 20 lat. Zwykle podpierałam się albo swoimi zdolnymi koleżankami albo Grupą Artystyczną Gdów-Art, a teraz jest to wystawa indywidualna. Zaprezentowałam na niej portrety kobiet, ponieważ wernisaż odbył się 8 marca, w dniu święta kobiet. Mamy portrety kobiece z historii, literatury, filmów czy też komiksów.

Okazało się, że geneza obrazów jest niezwykle interesująca.

W dzieciństwie czytałam książki a bohaterom podkładałam twarze i sylwetki znanych mi osób, tak więc i tym razem zrobiłam z obrazami

- wyjaśniła pani Anna.

Artystka wykonała prace w różnych technikach.

Odnajdziemy tutaj delikatne i wrażliwe  rysunki, portrety, autoportrety, fotografie oraz prace malarskie, które dominują na ekspozycji. Liczne portrety zaprezentowane przez malarkę dają okazję do namysłu nad wieloma aspektami kobiecości: kobieta jako artystka, muza, matka czy córka

- podsumowała Joanna Nalepa, gość wernisażu, artystka z ZPAP i Grypy Artystycznej Gdów - Art.

Autorka prac przyjęła wiele gratulacji za pięknie przygotowany wernisaż. Słowa podziękowania skierowała Wioleta Chmiela - Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Edyta Trojańska - Urbanik - Kierownik Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Maciej Gibała - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie.

Serdecznie dziękuję Pani Wiolecie Chmieli, Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie za umożliwienie mi zaprezentowania prac malarskich i rysunkowych oraz za wsparcie i pomoc w przygotowaniach wernisażu, a także moim współpracownikom z Centrum: Eli, Dorocie, Marii, Wiktorii za wszelką pomoc, Magdzie za obecność. Mojemu mężowi za podpowiedzi, które mi podrzucał gdy uciekło mi słowo... Michałowi wielkie dzięki za pomoc techniczną, Żanecie za piękne i pyszne ciasteczka w kształcie ust, Eli i Milence za wypożyczenie obrazów z domowych kolekcji wszystkim przybyłym gościom: pani Edycie Trojańskiej, studentom gdowskiego UTW że mnie wysłuchali, dziękuję za miłe słowa panu Maciejowi Gibale, wszystkim przybyłym miłym gościom, przyjaciołom wielkie dzięki że byliście, a i jeszcze za kwiaty... i ładne kwiatki...

- podziękowała Anna Suchoń.

Wystawę prac "Kobiety okiem kobiety" można zobaczyć do 22 marca 2023 r.. Serdecznie zapraszamy, do obejrzenia niezwykłego świata kobiet widzianego okiem wyjątkowej kobiety, Anny Suchoń.

Zachęcamy również do obejrzenia relacji filmowej i fotograficznej z tego wydarzenia.