III FESTIWAL PODPŁOMYKA PLEBAŃSKIEGO ZA NAMI!

W niedziele 11.09.2022 r. na gdowskim Zarabiu odbył się już po raz trzeci Festiwal Podpłomyka Plebańskiego.

Bohater wydarzenia „podpłomyk plebański” to pyszny przysmak z cebulką, który jest po dzisiaj wypiekany w niezmienionej recepturze w Niegowici koło Gdowa. Ciekawostką jest, że był to również przysmak Jana Pawła II, który przebywał tam, na pierwszej parafii jako wikary. Ten smakowity i wyjątkowy wypiek został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mimo deszczowej pogody publiczność nie zniechęciła się i dopisała swoją liczną obecnością oraz udziałem w zaplanowanych atrakcjach.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy” w dwóch kategoriach: małopolski oraz polski. Głównym wyznacznikiem oceny było właśnie nawiązanie do tradycji. Wybór nie był łatwy, ponieważ do konkursu zgłoszono bardzo wiele wieńcy. Komisja konkursowa została starannie dobrana, a w jej skład weszli:

  • Katarzyna Zarzycka i Barbara Łepkowska -historyczki sztuki, autorki wielu materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego i przedstawicielki Fundacji "Plenerownia", która zajmuje się przede wszystkim upowszechnianiem, ochroną, oraz promocją dziedzictwa kulturowego oraz edukacją i animacją kulturalną.
  • Tomasz Miszczyk – kierownik referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Gdowie.Wyniki prezentowały się następująco:

Kategoria I – Polski Wieniec Dożynkowy:

I miejsce – PSL ŚWIĘTOKRZYSKIE

II miejsce – KGW KOCMYRZÓW

III miejsce – KGW ZASAŃ

Wyróżnienie - LWÓW

Kategoria II– Małopolski Wieniec Dożynkowy:

I miejsce – KGW SUŁOSZOWA II

II miejsce – KGW KUNICE

III miejsce – KGW KRAKUSZOWICE

Wyróżnienie – KGW LIPNICA MUROWANA

Centrum Kultury nagrodziło finalistów konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

Podczas Festiwalu Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników przeprowadziło Warsztaty Pieczenia Podpłomyka Plebańskiego. Każdy mógł własnoręcznie przyrządzić tradycyjny przysmak, wypiec, a następnie skosztować. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych, szczególnie chętnie brały w nich udział rodziny. Przyrządzono około 800 tradycyjnych podpłomyków.

Podczas wydarzenia chętni mogli odwiedzić liczne stoiska z tradycyjnymi wyrobami i rękodziełem Kół Gospodyń Wiejskich oraz stoiska gastronomiczne i handlowe. Można było znaleźć m.in. chleby wiejskie, pierogi, ogórki, smalec, ciasta, dżemy, miód i wiele innych tradycyjnych wyrobów. Również Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska razem rolnikami i lokalnymi producentami żywności przygotował wystawę płodów rolnych i sprzętu rolniczego.

Na scenie z tradycyjnymi pieśniami i tańcami zaprezentowały się lokalne grupy artystyczne: zespół ludowy „MALI GDOWIANIE”, chór „TUTTE LE CORDE”, a także „KAPELA GDOWSKA” 

 

Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych w postaci darmowych dmuchańców i konkursów.

Pod wieczór odbył się Turniej Rodzin, w którym można było wygrać liczne nagrody. Zadania, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy to: dojenie krowy, szukanie igły w stogu siana, grabienie siana, ubijanie piany i liczenie grochu. Rodziny dopingowały się wzajemnie, towarzyszyło im wiele emocji i śmiechu.

Jako suport wystąpiła utalentowana Ola Żuchowicz. Zachwyciła publiczność swoim głosem, a także doborem repertuaru.

Gwiazdą wieczoru był Mateusz Ziółko, który już po raz trzeci podbił serca Gdowian.  Artysta znany jest między innymi z przebojów „W płomieniach” czy „Bezdroża” (z Sylwią Grzeszak).       


Serdecznie dziękujemy za pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia Strażakom Ochotnikom z naszej Gminy, Policji i Ochronie. Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie m.in. wspaniałych ciast, podpłomyków i witaczy. Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pracownikom Urzędu Gminy w Gdowie. Pracownikom Zarabia. Dziękujemy Ochotniczej Grupie Medycznej oraz wszystkim grupom artystycznym, które występowały podczas naszego wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gdów i Centrum Kultury w Gdowie.

Patronat medialny objęli: RMF FM, Dziennik Polski, Tarnowska.TV oraz portal mójgdów.pl .

Transmisję z III Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego, a w niej min. występy grup artystycznych, zobaczymy na stronie Tarnowskiej.TV TUTAJ.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie w organizacji wydarzenia Firmie Trokos Stanisława i Józef Trojańscy, Gospodarstwu Rolnemu Skolarus, Firmie Produkcyjno- Handlowo Usługowej Hydro-Gaz Aneta Pulchna, Grupie Maspex Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, BZK Group Spółka z o.o., Małopolskiej Izbie Rolniczej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Skip to content