"Forteca spod Gdowa" to tytuł publikacji autorstwa Tomasza Jastrzębskiego na temat amerykańskiej fortecy, która w 1944 r. rozbiła się na wzgórzu w Podolanach. Dziś 29 września 2024 r. odbyła się promocja książki wydanej przez Urząd Gminy Gdów. Rozmowom o losach "bombowca z Podolan" i jego ostatniej załogi przysłuchiwało się wielu, bo liczna publiczność wypełniła po brzegi salę widowiskową Centrum Kultury w Gdowie. Do poznania niezwykłej historii ostatniego lotu "Flak Happy Baby" zachęcił gospodarz gminy Gdów - Wójt Zbigniew Wojas. Spotkanie autorskie z autorem publikacji zostało połączone z promocją tej niezwykłej książki. Na zaproszenie odpowiedziało wielu pasjonatów historii i nie tylko. Wszyscy chcieli poznać losy bohaterskiej załogi tej rozbitej w Podolanach latającej fortecy. Chętnych do otrzymania autografu autora nie brakowało. Tego wieczoru można było zobaczyć filmy i zdjęcia z czasów wojny, dowiedzieć się więcej o procesie produkcji, wnętrzu i losach tego typu samolotów i ich załóg, a także zobaczyć liczne artefakty, które znajdowały się na wyposażeniu "Fortecy spod Gdowa".
Spotkanie z udziałem Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, Leszka Mańkowskiego - pilota, prezesa Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, mieszkańca Podolan i samego Autora - Tomasza Jastrzębskiego poprowadziła Edyta Trojańska - Urbanik. Wśród publiczności można było dostrzec Wicestarostę Powiatu Wielickiego Ewę Ptasznik, Przewodniczącą Rady Gminy Gdów Dominikę Linczowską oraz Sekretarz Gminy Gdów i prezes Stowarzyszenia Historia i Tradycja Bożenę Malarczyk.
Serdecznie dziękuję panu Tomaszowi Jastrzębskiemu oraz wszystkim zaangażowanym w powstanie tej książki i cieszę się, że jako samorząd Gminy Gdów możemy wesprzeć te publikację. Mam głęboką nadzieję, że pozwoli ona zachować pamięć o bohaterskich lotnikach 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, którzy nieśli pomoc walczącej Polsce
- podkreślił gospodarz gminy Gdów.
Publikacja jest efektem blisko 15 lat pracy autora nad zagadką ostatniego lotu amerykańskiej fortecy B 17G, która rozbiła się pod Gdowem, a jej wydawcą jest Gmina Gdów. Opowiada ona nie tylko o samej katastrofie samolotu, jej przyczynach, kontekście historycznym, ale i losach jego ostatniej załogi. Nieocenioną wartością publikacji są unikatowe, archiwalne fotografie i kopie dokumentów pozyskanych przez autora. Publikacja z pewnością zainteresuje nie tylko pasjonatów historii, ale wielu mieszkańców Gminy Gdów. To też niejako hołd oddany bohaterskim lotnikom 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, którzy nieśli pomoc walczącej Polsce. Pan Tomasz Jastrzębski to szef zespołu historyczno -eksploracyjnego Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Nowym Targu, uczestnik ponad 50 wypraw mających na celu odnalezieni i pozyskanie lotniczych artefaktów zasilających później muzea w Polsce, odznaczony za swoją działalność m.in. najwyższą nagrodą Rady Lotnictwa „Błękitnymi Skrzydłami” oraz medalem Pamięci „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.
Publikację wydano w nakładzie 1000 darmowych egzemplarzy.