CHÓRY Z CZECH I Z GDOWA ZAŚPIEWAŁY PO SĄSIEDZKU… W CENTRUM KULTURY W GDOWIE

Wspólny uroczy występ na bardzo wysokim poziomie artystycznym, przepełniony muzyką i wspaniałą atmosferą na scenie i wśród gdowskiej publiczności - taki właśnie był dzisiejszy koncert chóru Tutte le Corde wraz zaprzyjaźnionym Pevecke Sdrużeni Martinu chórem z Czech. Polsko - czeska przyjaźń była widoczna nie tylko na scenie widowiskowej Centrum Kultury w Gdowie, ale także przy ognisku integracyjnym na promenadzie na Zarabiu w Gdowie, gdzie muzycy mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz... zaśpiewać, wszak muzyka gra im nie tylko w sercach ale także w duszy.  „…A je to po sąsiedzku”. 

Dziękujemy chórowi Tutte Le Corde za zaproszenie na koncert. Świetnie się bawiliśmy, śpiewaliśmy bardzo dobrze, nie tylko dzięki doskonałym warunkom akustycznym, ale przede wszystkim dzięki ciepłemu przyjęciu przez naszych gospodarzy i publiczności. Nieformalne spotkanie nad rzeką Raba i gościnność naszych przyjaciół idealnie zakończyły piękny dzień. Nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych chwil, tym razem na naszym koncercie. Mamy co oddać...

- mówili po zakończeniu ogniska chórzyści z Czech.

Bardzo dziękuję Zespołowi pod pracowitym okiem Pani Dyrektor Centrum Kultury Wiolety Chmiela za wspaniałe przeżycia, dla których warto żyć

- napisała po koncercie w księdze pamiątkowej Sekretarz Gminy Gdów Bożena Malarczyk.

W sobotni wieczór 27 maja 2023 r. czeski chór wystąpił pod dyrygenturą Michala Zátopka, a Tutte le Corde - Elżbiety Gawryszewskiej. Za wspaniały występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz kwiatami od Sekretarz Gminy Gdów Bożeny Malarczyk i Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wiolety Chmiela. Upominkami wymienili się także sami artyści, stąd na ręce prezes gdowkiego chóru Elwiry Utrackiej - Mazur przekazano liczne upominki. Każdy z widzów oraz sami chórzyści otrzymali słodycze z logo obu chórów, a pamiątką z koncertu będą wpisy do księgi oraz liczne zdjęcia.

Przyjaźń chórów Pevecke Sdrużeni Martinu  i Tutte le Corde zaczęła się w 2012 roku w Bielsku-Białej w czasie Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” oraz organizowanych przy tej okazji warsztatach chóralnych. Początkowy kontakt związany raczej z wymianą wrażeń muzycznych i materiałów nutowych okazał się zalążkiem dalszej współpracy.  W efekcie, chór Tutte le Corde zaprosił gości z Czech do Gdowa. W listopadzie 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odbył się niezwykły koncert patriotyczno- ludowy obydwu chórów. Wiosną 2017 Tutte le Corde w ramach rewizyty został zaproszony do udziału w projekcie „Cały Trzyniec Śpiewa”. Ostatnim wspólnym koncertem chórów był świąteczny koncert kolędowy w gdowskim sanktuarium w styczniu 2018. Po długiej przerwie naznaczonej kryzysem pandemii, zaprzyjaźnione chóry spotykają się dzisiaj ponownie na koncercie „A je to!” po sąsiedzku.

Pevecke Sdrużeni Martinu czyli Towarzystwo Chóralne Martinu z Trzyńca zostało założone w 1955 roku. W ciągu sześćdziesięciu lat swojego istnienia z powodzeniem reprezentuje miasto Trzyniec na imprezach w całym regionie, a także w wielu innych krajach Europy. Obecnym chórmistrzem jest Michal Zátopek, który z powodzeniem prowadzi chór od 2005 roku. W 2009 roku podczas konkursu chórów „Praga Cantat” został nagrodzony jako najmłodszy dyrygent. W 2015 roku otrzymał nagrodę Czeskiego Związku Chórów za wkład w czeską sztukę chóralną zarówno w Czechach, jak i za granicą. W 2016 roku na festiwalu „Pražské Vánoce” Chór nie tylko został uhonorowany złotym odznaczeniem, ale otrzymał także specjalną nagrodę za dramaturgię występu. W 2020 roku Michał Zatopek został ponownie uhonorowany przez Czeski Związek Chórów za wkład w sztukę chóralną. Repertuar chóru obejmuje utwory dawnych mistrzów od okresu renesansu i baroku, klasycyzmu i romantyzmu po dzieła kompozytorów współczesnych. Na uwagę zasługuje również różnorodność gatunkowa repertuaru. Chór wykonuje szeroki wachlarz utworów sakralnych, opracowania pieśni ludowych i kolęd. Chór jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych. Do najcenniejszych nagród ostatniej dekady należą: 2012 „Gaude Cantem” Bielsko Biała – srebrny medal i szczególne uznanie dla najlepszego chóru zagranicznego – Nagroda Prezydenta Miasta, 2013 „Musica Religiosa” Ołomuniec  – srebrny medal, 2016 „Uczta Pieśni”  Ołomuniec– srebrny medal, 2016 „Bożonarodzeniowa Praga” - złoty medal, a w  2019 roku chór brał udział w „Śpiewającym Świecie” - festiwalu w Petersburgu, gdzie zajął III miejsce w kategorii Muzyka Folklorystyczna i Chór Mieszany. Pevecke Sdrużeni Martinu wykonuje muzykę chóralną na tradycyjnych koncertach w regionie morawsko-śląskim oraz na innych ciekawych imprezach. Chętnie przyjmuje zaproszenia na festiwale w Czechach i za granicą. Jesienią Martinu zaśpiewa na międzynarodowym festiwalu muzycznym Lago di Garda we Włoszech. Chór chętnie współpracuje również z innymi chórami.

Chór Tutte le Corde z Gdowa powstał w 2006 roku. Zrzesza miłośników śpiewu  w różnym wieku, których łączy muzyczna pasja i pragnienie dzielenia się muzyką z innymi. Grupa działa w strukturach  Centrum Kultury w Gdowie, w roku  2016 obchodziła  jubileusz 10-lecia! W repertuarze posiada: pieśni patriotyczne i ludowe, utwory klasyczne i rozrywkowe, kolędy i pastorałki. Koncertuje  podczas lokalnych uroczystości, jak również w całej Polsce i za granicą. Misją chóru  jest rozwijanie wokalnych pasji i dzielenie się pięknem chóralnej muzyki ze słuchaczami.

Do jego głównych osiągnięć należą:  2015- Złota Struna na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów w Niepołomicach, 2014- II miejsce na Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, 2012,2014- koncerty inauguracyjne i warsztaty przy Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsku-Białej, 2010,2011,2013- Srebrna Struna na Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, 2007- II miejsce na Powiatowym Przeglądzie Chórów w Staniątkach. Chór występuje na licznych koncertach m. in. w Bad-Nendorf (Niemcy), Teatrze "Groteska" w Krakowie, w Sanktuarium w Wieliczce oraz w  Nowym Targu, Rzeszowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Tarnowie, Mielcu.

 Jego założycielką i dyrygentką jest Elżbieta Gawryszewska, absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie w klasie fortepianu, Papieskiej Akademii Teologicznej w zakresie muzyki liturgicznej oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest nauczycielem w Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdowie oraz Szkole Muzycznej I i II stopnia w Krakowie, gdzie prowadzi chóry. W październiku 2015 roku, zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa została uhonorowana odznaką Honoris Gratia.

Prezesem Tutte le Corde jest Elwira Ultracka - Mazur, a więcej na temat działalności artystycznej chóru można przeczytać na stronie www.tuttelecorde.pl

Patronat medialny nad koncertem objął portal dla mieszkańców Gdowa i okolic MójGdów.pl .

Gratulujemy Pevecke Sdrużeni Martinu oraz Tutte le Corde wyjątkowego koncertu! Życzymy, by polsko - czeska przyjaźń, z muzyką w tle, rozwijała się nadal, a wspólne chwile spędzone na scenie i poza nią sprzyjały wymianie artystycznych doświadczeń. Powodzenia! Hodně štěstí!

 

Skip to content