Centrum Kultury w Gdowie na I wizycie studyjnej w ramach projektu “Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”

W ramach zrealizowanego projektu „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury'' razem z wybranymi ośrodkami kultury z całej Polski uczestniczyliśmy w I Wizycie Studyjnej organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, która pod koniec kwietnia br. odbyła się w Gdańsku.

Podczas pierwszego dnia wizyty poznaliśmy działalność Nadbałtyckiego Centrum Kultury, którego siedziba mieści się w 400-letnim zabytkowym Ratuszu Staromiejskim. Tam zostały przedstawione przykłady cyfrowych zmian zarówno w NCK, jak i w prowadzonym przez tę jednostkę Centrum św. Jana. Odbyły się spotkania w tematyce gier miejskich, które obrazowane były na konkretnych przykładach. Szczegółowo został omówiony projekt śladami kobiet po Stoczni Gdańskiej, przedstawiono wady i zalety tworzonych aplikacji.

W kolejnych dniach poznaliśmy Filharmonię Kaszubską Wejcherowskiego Centrum Kultury oraz wprowadzone tam rozwiązania w ramach Konwersji Cyfrowej. Odwiedziliśmy między innymi pracownię animacji i studio nagrań, salę widowiskową wraz z zapleczem. Poznaliśmy dobre praktyki i narzędzia usprawniające pracę zespołu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Goyki 3 Artinkubator, gdzie zostaliśmy zapoznani z instytucją i archiwum społecznym. Podczas wizyty odbyły się również wykłady w tematyce archiwizacji zasobów instytucji oraz tworzenia podcastów. Miłym akcentem na zakończenie naszego spotkania było wspólne gotowanie w spółdzielni „Dwie Zmiany” w Sopocie.

Podczas całego pobytu spotkało nas wiele serdeczności ze strony zarówno dyrekcji, jak i pracowników wszystkich odwiedzanych instytucji kultury. Dziękujemy za poświęcony czas i wspólne rozmowy.

Fot. Piotr Litwic