GDÓW-ART

W Centrum Kultury w Gdowie powstała nowa grupa. Jest nią GDÓW – ART, grupa artystyczna miłośników sztuki. Celem jej działalności jest promowanie twórczości artystycznej.
Pierwsze spotkanie odbyło się 30 września 2018 r. bezpośrednio po wernisażu prac p. Żanety Bzdyl. Osoby które zadeklarowały swój udział w grupie to: państwo Zofia i Andrzej Tylkowie zajmujący się malarstwem na drewnie i rzeźbą, pan Janusz Gajec – muzyk, multiinstrumentalista i wokalista, pani Dorota Drozd - nauczyciel plastyki w gminie Gdów, pani Żaneta Bzdyl – studentka krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby, pani Angelika Halota – studentka ASP w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, pan Jakub Warchał zajmujący się rysunkiem, ilustracją oraz grafiką cyfrową.
Na spotkaniu były obecne również: pani Wioleta Chmiela - dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, pani Beata Podkul z Urzędu Gminy w Gdowie - od zawsze miłośniczka sztuki i uczestniczka prawie wszystkich wernisaży w naszej placówce oraz pani Anna Suchoń – plastyk w Centrum Kultury w Gdowie.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze zapoznawczej. Ustalono, że poszczególne osoby będą się przedstawiać prezentując swoje prace na wystawach, oraz prezentując swoją twórczość na koncertach.
Postanowiono stworzyć znak – logo, oraz nazwę dla nowej grupy. Propozycję znaku mogą przedstawić członkowie grupy, na projekty czekamy do 10 listopada. Czekamy także na nowe osoby zainteresowane działalnością twórczą, posiadające pomysły lub chcące spełnić swoje oczekiwania działając w grupie przy placówce kultury. Grupa jest otwarta!
Kolejne zebranie już 16 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury w Gdowie . Będziemy rozmawiać o kolejnych nowych pomysłach. Zbliżają się zimowe święta, a to dobry czas by się zaprezentować.

 

Przedstawiamy pierwszych uczestników grupy GDÓW - ART

 

 

Zofia Tylek - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie oraz w Instytucie Języka Polskiego Akademii Nauk.

Andrzej Tylek - absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, był pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej, obecnie zajmuje się pracą artystyczną.

Państwo Tylkowie przygotowują wspólne wystawy, na których prezentują obrazy malowane farbami akrylowymi na drewnie, z wykorzystaniem autorskich technik "postarzających". Deski wykonane są z dębu i buku, czasami olchy. Zostają  odpowiednio obrobione i wzmocnione. Wykonywane są również rzeźbienia i podrzeźbienia, które korespondują z obrazem. Artyści wykorzystują w swoich pracach układ słoi oraz naturalne pęknięcia drewna, poprzez wkomponowanie ich w obraz, wydobywają jednocześnie ich urok. Do postarzania obrazów wykorzystywany jest różny gradient prędkości schnięcia co najmniej dwóch rodzajów żywic. Efekt ten został uzyskany dzięki wielokrotnym próbom i stanowi wypracowaną samodzielnie przez autorów technikę, dzięki której prace uzyskują wygląd i fakturę zabytkowych.Wystawę prac państwa Tylków można obejrzeć w Centrum Kultury w Gdowie do połowy grudnia 2018 roku.

Galeria prac:

 

Żaneta Bzdyl swoją historię ze sztuką rozpoczęła już we wczesnych latach dzieciństwa by kontynuować ją w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu, oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Interesuje się lotnictwem i w takim charakterze tworzy swoje prace. Głównie są to rysunki i rzeźby. Łączy abstrakcję z rzeczywistością, symbol samolotu ze zjawiskami mu pokrewnymi. Stara się zainteresować i zaciekawić pięknem lotnictwa wszystkich wokoło. Wystawę jej prac można było obejrzeć w Centrum Kultury w Gdowie w październiku 2018 roku.

Angelika Halota Urodziła się w 1992 roku, mieszka w Tarnawie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Od 2013 roku jest studentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP im. Jana Matejki, specjalność konserwacja rzeźby. Maluje obrazy na drewnie, które będzie można oglądać na wystawie w Centrum Kultury w 2019 roku.

Joanna Nalepa  zajmuje się  malarstwem i rysunkiem oraz działalnością dydaktyczną (jest autorką autorskich warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, prowadzi również zajęcia z metodyki edukacji artystycznej oraz estetyki). W 2010 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom z malarstwa u Profesora Romualda Oramusa w ISAP w Krakowie. Jest również absolwentką Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się symboliką wanitatywną i sztuką sepulkralną zarówno chrześcijańską jak i innych obszarów kultury. Tworzy w różnych stylach i konwencjach poszukując własnej symboliki wanitatywnej. Wystawę prac Joanny zobaczyliśmy we wrześniu 2018 roku w Centrum Kultury w Gdowie.

 

Dorota Drozd ukończyła Akademię Pedagogiczną w Krakowie w 1997 roku, studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim w 2006 roku, logopedię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Pracuje w szkole Podstawowej w Niegowici. Pracę pedagoga łączy z pasją twórczą. Wielokrotnie podziwialiśmy obrazy pani Doroty na wystawach, które organizowała ze swoimi podopiecznymi w Centrum Kultury w Gdowie: w 1997, 2002 i 2012 roku.

Pasją w jej malarstwie są ciekawe pejzaże, w których można odnaleźć spokój i radość istnienia.

Jakub Warchał- z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania twórca rysunków, obrazów i grafik. Pracował między innymi jako ilustrator obrazków do lektur szkolnych dla portalu Superkid. Rysuje od podstawówki. Na koncie ma dwie wystawy swoich prac: w Domu Kultury Fort 49 w Krakowie oraz w Chrzanowie w czasie Chrzanowskich Dni Fantastyki. Trzecia wystawa odbędzie się w przyszłym roku w Centrum Kultury w Gdowie. Najchętniej porusza się w tematyce fantasy, co można zauważyć przeglądając jego prace na stronie. Dobrze też czuje się w rysunkach tworzonych z myślą o dzieciach. Tworzy grafikę komputerową, jak i tradycyjną, często łącząc digital painting z odręcznymi rysunkami.

Galeria prac:

 

Anna Suchoń - absolwentka Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2002 roku jest instruktorem zajęć plastycznych w Centrum Kultury w Gdowie. Tworzy mieszając różne techniki: malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię, najczęściej odnosząc się w nich do miejsca  korzeni człowieka, jego urodzin, zamieszkania, pamięci jako centrum interferencyjnego jednostki we współczesnym świecie.

Galeria prac:

 

 

 

 

Angelika Czyrnek - artystka, malarka, projektant mody, visual merchandiser. Malarstwo jest jedną z jej największych pasji, zaraz obok visual merchandising'u. Najchętniej maluje farbami akrylowymi na płótnie techniką hiperrealistyczną. Szczególnie uwielbia malować motocykle i ich fragmenty. Jednak na tym nie poprzestaje i próbuje różnych technik na pograniczu malarstwa oraz ilustracji/grafiki. Brała udział w I Przeglądzie Artystycznym Młodzieży w CK -ART w 2010r i otrzymała nagrode w kategorii: Plastyka. Laureatka Nagrody Specjalnej w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej NOWA AWANGARDA w 2018r (do konkursu zgłosiło się 630 artystów z całej Polski). Absolwentka Szkoły Artstycznego Projetkowania Ubioru w Krakowie, ukończyła uczelnie z dyplomem Projektanta Mody. Projektowała dla znanych polskich marek odzieżowych m.in dla DIVERSE. Całe życie zawodowe obracało się wokół mody, sztuki i handlu.  Obecnie zajmuje się Visual Merchandising'iem - to połączenie handlowca z duszą artysty i namiastką psychologa. Łączy pasję z pracą - zajmuje stanowisko Projektanta Ekspozycji w jednej z polskich marek odzieżowych tj. OTCF S.A (4f, Outhorn).

 

Sonia Jelonek - Artystka- kombinatorka, z zawodu projektant ubioru. Zajmuje się szeroko rozumianą stylizacją- do sesji zdjęciowych, personalną, a także... stylizacją oprawek okularowych- kreacją (plany sesji zdjęciowych, malarstwo, fotografia, rysunek). W "wolnym czasie" chętnie współpracuje z ludźmi, tworząc nowe projekty, eksperymentuje w kuchni, wykonując różnego rodzaju słodkości, podróżuje i buszuje po second- handach i "Pintereście", w poszukiwaniu inspiracji i trendów. Interesuje się wszystkim 🙂 a przede wszystkim oko swe ostrzy na środowisko i odpowiedzialną modę i życie- bo wierzy, że świadomość i nasze małe, codzienne wybory mają ogromną moc. 🙂 Służy pomocą i radą zarówno w kwestii stylizacji i kreowania wizerunku, jak zleceń graficzno- malarskich.

 

Henryka Poniewierska

 

Skip to content