I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego

22 września na gdowskim Zarabiu odbędzie się I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego. „Bohaterem” wydarzenia będzie niegowicki podpłomyk z cebulką.

Udział w Festiwalu zadeklarowały 23 Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gdów. Ponadto udział wezmą wystawcy, którzy od maja br. oferują swoje produkty na targowisku „Mój Rynek”. Dodatkowo Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska wspólnie z rolnikami i lokalnymi producentami żywności przygotuje wystawę płodów rolnych oraz zabytkowych maszyn używanych w gospodarstwach.
Członkowie Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników przygotują i przeprowadzą warsztaty pieczenia podpłomyka. Uczestnicy Festiwalu będą mogli spróbować tradycyjnego niegowickiego wypieku a także śniadania ks. Karola. W specjalnym namiocie czekać będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowici, gdzie będzie można m.in zapoznać się z historią produktu, obejrzeć dokumenty potwierdzające związki tej potrawy z osobą ks. Karola Wojtyły oraz obejrzeć film dokumentujący pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici. W czasie Festiwalu będzie można także spróbowac loklanego produktu jakim jest Cydr Smykan.

Festiwalowi towarzyszyć będą prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie na Zarabiu wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Pogórze Wielickie, Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce, Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”, podopieczni WTZ w Podolanach oraz zespół „Harnasie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Zobaczymy także pokazy ratownictwa górskiego w wykonaniu ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR i Fundacji GOPR.

Ponadto zaplanowano konkursy dla publiczności, a na dzieci będą czekały liczne atrakcje, m.in: dmuchańce, miasteczko strażackie, pokaz odrestaurowanej Sikawki Konnej z 1903 roku,warsztaty plastyczne.

Zapraszamy całe rodziny!

Comments are closed.