Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W poniedziałek 11 listopada 2019 r. w Gdowie uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. O godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po mszy delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przemaszerowali na czele z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą pod Pomnik Pamięci, gdzie odbyła się część oficjalna oraz uroczyste złożenie kwiatów.

o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Gdowie odbyła się "Wieczornica" z okazji Święta Niepodległości. Na początku Dyrektor Centrum Kultury powitała zgromadzonych gości. Na wieczorną uroczystość przybyła pani Sekretarz Gminy Gdów - Bożena Malarczyk, obecni byli również Dyrektorzy Szkół Podstawowych ze Zręczyc, Książnic i Wiatowic, Radny Powiatowy pan Bogusław Trzaska, Radni Gminy Gdów, Sołtysi, nauczyciele oraz mieszkańcy naszej gminy.

Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła solistka Małgorzata Grochal ze Szkoły Podstawowej w Winiarach, która wykonała utwór „Miejmy nadzieję”. Następnie na gdowskiej scenie po raz pierwszy zaprezentowały się "Oktawianki" nowa sekcja muzyczna emerytów ZNP. Jako trzeci zaprezentował się zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Niegowici wykonując utwór „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Kolejny na scenie pojawił się Chór Serenada, któremu akompaniowali pani Hanna Dziewońska oraz pan Bogusław Trzaska. Widzowie mogli również usłyszeć chór dziecięcy ze SP w Zręczycach, który wykonał utwór „Ej, dziewczyno”. Na zakończenie zaprezentował się chór "Tutte le Corde" pod dyrygenturą pani Elżbiety Gawryszewskiej, który wykonał utwory patriotyczne oraz pieśni Stanisław Moniuszki - polskiego kompozytora, przypominając tym samym, że rok 2019  jest "Rokiem Moniuszkowskim".

W ostatniej części wydarzenia Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie podziękowała wszystkim występującym grupom oraz mieszkańcom za liczne uczestnictwo w przygotowanej uroczystości i zaprosiła zgromadzonych gości na słodki poczęstunek  w barwach narodowych, który specjalnie na okoliczność "Wieczornicy" przygotowała lokalna cukiernia.

Organizatorzy Obchodów Narodowego Święta Niepodległości - Wójt Gminy Gdów oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie serdecznie dziękują wszystkim delegacjom, pocztom sztandarowym, grupom artystycznym oraz mieszkańcom za liczny udział w uroczystościach 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Centrum Kultury w Gdowie realizuje zadanie: „NOWE MOŻLIWOŚCI EDUKACYJNE I KULTURALNE- NOWA JAKOŚĆ DLA WIDZA” w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”. Przygotowując wydarzenie wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.