„Ocalić od zapomnienia”- świąteczne warsztaty w Centrum Kultury w Gdowie

10 grudnia w Centrum Kultury w Gdowie odbyły się warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych ze słomy i opłatków zatytułowane „Ocalić od zapomnienia”.

Dzielenie się opłatkiem to typowo polski zwyczaj, podobnie jak wykonywanie z niego ozdób zwanych „światami”. "Świat" czyli kula ziemska, wykonana z wyciętych okrągłych elementów miała symbolizować, iż narodzone w Betlejem dzieciątko jest królem całej Ziemi. „Światy” z opłatka to jedne ze starszych ozdób bożonarodzeniowych. Tradycyjnie wieszano je nad wigilijnym stołem lub pod jako element ozdoby zwanej pająkiem, wykonanym np. ze słomy lub pod podłaźniczką czyli jodłową gałęzią zawieszaną pod sufitem.

Takie właśnie tradycyjne ozdoby wykonywały panie na warsztatach w Centrum Kultury w Gdowie 10 grudnia. Po zrobieniu elementu podstawowego panie uruchomiły swoją wyobraźnię i powstały też całkiem nowe formy przypominające np. owoce.

Z kolei naturalne ”złote tworzywo" jakim jest słoma, w dawnych czasach było wykorzystywane do wyplatania pięknych przedmiotów, między innymi gwiazdek świątecznych imitujących śnieżynki i ozdobnych pająków, na których zawieszano ozdoby zwane” światami”, a także do wykonywania różnych innych pięknych ozdób. Na warsztatach panie wykonały  gwiazdę.

Wśród uczestniczek były panie z gdowskiego UTW, artystki z grupy Gdów –Art, nie zabrakło też najmłodszych uczestniczek: Michalina i Weronika przyszły ze swoimi mamami i dzielnie tworzyły ozdoby, chociaż małe paluszki bolały od zawiązywania ciasnych węzełków na słomianych gwiazdkach.