Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gdów tradycyjnie promują dziedzictwo kulinarne

Jak co roku podczas Giełdy Agroturystycznej w Krakowie Gminę Gdów reprezentowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich.  Tym razem były to KGW Bilczyce i KGW Marszowice.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bilczyc oferowało: smażone pierogi z mięsem oraz kapustą z grzybami, a do tego barszcz czerwony. Można było także zasmakować biały żurek z jajkiem i kiełbasą, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, mufinki ze szpinakiem oraz różnego rodzaju ciasta i ciasteczka.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich z Marszowic zapraszało na bigos, fasolkę po bretońsku, pierogi ruskie, paszteciki, kajpus ze szczypiorkiem, smalczyk, chleb wiejski, barszcz czerwony, napój pietruszkowy, różnego rodzaju ciasta i ciasteczka a ponadto kawę z ekspresu.

Wydarzenie promowało produkty tradycyjne naszego regionu. Można było również zobaczyć panie w pięknych regionalnych strojach. Stoiska były oblegane przez smakoszy tradycyjnego jadła. Podczas pierwszego dnia Giełdy przeprowadzony był konkurs na stanowisko "Dziedzictwo kulturalne polskiej wsi", do którego to konkursu przystąpiło KGW Bilczyce. Komisja konkursowa oceniła pozytywnie prezentację naszego koła, nie tylko regionalnych potraw, ale ogólne wrażenie całego stoiska, pomysłowość, różnorodność jak również stały kontakt z uczestnikami Giełdy. Koło z Bilczyc zostało laureatem II-go miejsca. Konkurs odbył pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas Giełdy Agroturystycznej Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie realizował zadanie pn. "Zakup strojów ludowych oraz promocja podczas imprez kulinarnych markowej żywności   z terenu Gminy Gdów i obszaru LSR Dolina Raby". Zadanie realizowane w ramach projektu grantowego pn. "Promocja tradycyjnej żywności z obszaru LGD Dolina Raby" jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnegow ramach inicjatywy LEADER", Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Udział w Giełdzie Agroturystycznej był jedną z czterech  imprez promujących przez KGW z terenu Gminy Gdów markową żywność tradycyjną  z terenu Doliny Raby.

Comments are closed.