HAWAJSKIE GIRLANDY LEI I RODZIME WIANKI- warsztaty artystyczne w czasie Święta Ziemi Gdowskiej 2019

Lei to naszyjnik z kwiatów, symbol, dar, który na Hawajach posiada wiele ukrytych znaczeń. Jego historia sięga wielu wieków wstecz, gdy na Hawaje trafili pierwsi przybysze z Polinezji/ Tahiti. Pierwsze LEI były plecione z kwiatów, liści, muszli, piór, nasion a nawet zębów i kości zwierząt. Były noszone jako ozdoba, która daną osobę wyróżniała na tle innych. Były również symbolem pokoju – podarunkiem, który wodzowie dwóch zwaśnionych rodów ofiarowali sobie jako symbol zgody. Wraz z biegiem la,t lei zaczęło być symbolem Hawajów, co jeszcze bardziej umocniło się w erze turystyki.

Na początku XX wieku turyści oraz powracający z podróży Hawajczycy, byli faktycznie witani girlandami z kwiatów, nakładanymi na szyję. Mówi się też, że osoby opuszczające Honolulu rzucały swoje lei do morza na wysokości krateru Diamond Head – jako symbol nadziei, że jeszcze tu wrócą. Te girlandy kolorowych kwiatów nam kojarzą się też z czasem beztroski, zabawy, tańca wakacji i słońca..

Wianek  to rodzaj nakrycia głowy, (wieńca) upleciony z ziół i kwiatów. Tradycyjnie wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stąd stały się symbolem niewinności.  Był też wianek symbolem świąt nie zawsze radosnych, uhonorowaniem zwycięzcy, dziś przeżywamy wielki powrót wianka jako pięknej wakacyjnej ozdoby.

Lei oraz wianki to nasza propozycja na wakacyjne warsztaty plastyczne z Centrum Kultury, podczas Święta Ziemi Gdowskiej. Zapraszamy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w tej radosnej twórczości. Będziemy wykorzystywać różne materiały plastyczne takie jak butelki PET, papier, filc, plastik itd… wycinać, sklejać i komponować. Uczestnicy warsztatów otrzymają upominki od firmy Empol, zapraszamy serdecznie 3 sierpnia na godz. 17.00.

 

Comments are closed.