Centrum Kultury w Gdowie tętni życiem!- Gala podsumowująca zajęcia CK

Przez cały rok kulturalny, który trwa od września do czerwca w Centrum Kultury spotykają się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, aby doskonalić swoje umiejętności, rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Aby dzieci mogły zaprezentować efekty swoich ćwiczeń szerszej publiczności Centrum Kultury na zakończenie roku kulturalnego organizuje Galę podsumowującą zajęcia. W tym roku, po raz pierwszy dzieci prezentowały się na profesjonalnej scenie w Gminnej Hali Sportowej w Gdowie. Po oficjalnym otwarciu występy rozpoczęły trenujące w hali sportowej „Cheerleaderki”. Dziewczęta zaprezentowały krótkie, dynamiczne układy, które składały się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji. Nie zabrakło również zaskakującego zakończenia czyli piramidy. Następnie na scenie pojawiła się najmłodsza grupka dzieciaków, czyli „Klub maluszka”. Zajęcia w klubie skierowane są do grupy najmłodszych dzieci w wieku 1,5 – 3 lat, których celem jest przygotowanie do zajęć przedszkolnych. W programie znajdują się m.in. zajęcia ogólnorozwojowe, ruchowe, plastyczne oraz zabawy integracyjne. Na scenie dzieci zaprezentowały się w stroju pszczółek. Kolejna grupa, którą można było zobaczyć podczas gali to „Klub Kreatywnego Malucha”. To propozycja na popołudniowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym obejmują lekcje z logorytmiki, plastyki i języka angielskiego – zajęcia są uzupełnieniem zajęć przedszkolnych. Uczestnicy poprzez zabawę uczą się języka angielskiego, tworzą różnorodne prace plastyczne oraz ćwiczą prawidłową wymowę.

Gdy na scenie zrobiło się bardzo kolorowo to znak, że wkroczyli na nią „Mali Gdowianie”. Zespół ludowy to propozycja dla dzieci i młodzieży, która pozwala poznać tradycję ludową regionu krakowskiego i subregionu gdowskiego. Uczestnicy zajęć uczą się śpiewu, tańca, zabaw oraz tradycji. Stałym elementem prób jest rozgrzewka, podstawy rytmiki i koordynacji oraz integracja grupy celem wypracowania właściwej techniki wykorzystywanej na scenie. Zajęcia są bezpłatne, można w każdej chwili dołączyć do grupy.

W zachwyt zgromadzoną publiczność wprowadziła kolejna grupa dziewcząt, która uczęszcza na zajęcia z baletu i rytmiki. Zajęcia mają na celu rozwój ruchowy dzieci, umuzykalnienie oraz wyrobienie właściwych zachowań. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć uczą prawidłowej postawy, dają możliwość lepszego poznania własnego ciała oraz nabrania gracji. Podczas spotkań prowadzone są również zabawy, dzięki którym dzieci mogą w pozytywny sposób rozładować energię oraz nauczyć się zasad „fair play”.

Podczas gali prezentowali się również młodzi modelarze. Pod skrzydłami Centrum Kultury od zeszłego roku działa pracownia modelarska. Modelarnia lotnicza to nowe miejsce, gdzie w sposób ciekawy i kreatywny można spędzić czas. Praca młodych konstruktorów polega na składaniu modeli od podstaw. Budowane są proste modele typu rzutek, głównie z drewna i z pianek, według szablonów wycinane są elementy, potem szlifowane, składane i zdobione. Warto podkreślić, że gdowscy modelarze mają za sobą już niemałe sukcesy W marcu po raz pierwszy uczestniczyli w zawodach rozgrywanych w Hali Sportowej MDK, a były to Mistrzostwa Areoklubu Krakowskiego Modeli Halowych F1N. Wiktor Węglarz zdobył trzecie miejsce, a jego kolega Jakub Tabor czwarte. Chłopcy startowali w kategorii Juniorów. Gdowską modelarnię reprezentował także Miłosz Cwajna, który wystartował w Młodzikach.

Swoimi sukcesami mogli podzielić się również zawodnicy Akademi Karate Tradycyjnego z Niepołomic, którzy swoje zajęcia prowadzą w gdowskim Centrum Kultury. Pokaz, który przygotowali podczas gali odbył się z udziałem mistrzyni Polski – Klaudii Dziedzic. W czerwcu na Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Gdańsku Klaudia wywalczyła mistrzostwo Polski indywidualnie i w drużynie wspólnie z Zofią i Marią Męcner.

Gimnastyka artystyczna, to nowe zajęcia które można było zobaczyć podczas pokazu. W roku kulturalnym 2017/2018 podobnie jak zajęcia plastyczne cieszyły się największym zainteresowaniem. Gimnastyka artystyczna jest połączeniem tańca, akrobatyki i baletu. Wszechstronnie rozwija zdolności motoryczne dziecka. Podczas zajęć oprócz gibkości, sprawności i skoczności, uczestnicy pogłębiają i rozwijają swoje poczucie rytmu. Trenując gimnastykę artystyczna poprawiają estetykę ruchu i wyrabiają nawyk prawidłowej postawy.

Równie efektownie prezentowały się pary taneczne, które wprowadziły widzów w świat tańców towarzyskich standardowych oraz latynoamerykańskich, a po nich dynamicznym krokiem wkroczyły dzieci, które uczęszczają na zajęcia tańca hip-hop. Finałem gali był happening przygotowany przez grupę plastyczną, którą prowadzi pani Ania. Warto wspomnieć, że pracownia artystyczna powstała w 2002 roku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali z rąk pani Sekretarz Bożeny Malarczyk oraz pani Dyrektor Centrum Kultury wakacyjne czapeczki i dyplomy z życzeniami zdrowych, bezpiecznych i radosnych wakacji.