Było pysznie- I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego za nami

W niedzielę na Błoniach na Zarabiu w Gdowie odbył się I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego.

"Bohater" wydarzenia- podpłomyk  z cebulką, stanowił wyjątkowy przysmak Księdza Karola Wojtyły w czasie jego posługi w Parafii Niegowić i miał swoje stałe miejsce na plebańskim stole. Koło Gospodyń Wiejskich z Niegowici wciąż go wypieka w niezmienionej recepturze. Warto dodać, że został on wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Część oficjalną otworzył gospodarz Gminy Gdów Pan Zbigniew Wojas w towarzystwie posła Władysława Kosiniaka-Kamysza. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Zborczyc otrzymały z rąk Pana Jana Migdała nagrodę, będącą wyróżnieniem za ich zaangażowanie, działalność na rzecz lokalnej społeczności i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego.

Na Zarabiu w Gdowie swoje stoiska prezentowały 23 Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gdów. Panie przygotowały wiele rozmaitych pyszności, opartych na tradycyjnych recepturach. Można było kupić m.in chleby wiejskie, pierogi, kapuśniaczki, makaron domowy, chleb ze smalcem i ogórkiem, sery, ale też na słodko ciasta i dżemy.  Obecni byli ze swoimi wyrobami także wystawcy, których możemy spotkać co sobotę na Moim Rynku. Dodatkowo Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska wspólnie z rolnikami i lokalnymi producentami żywności przygotował wystawę płodów rolnych.

Degustację Podpłomyka Plebańskiego i śniadania ks. Karola, na które składał się: wiejski chleb, masło, kajpus - biały ser, jajko na twardo oraz kawa zbożowa z mlekiem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Niegowici.

Niedzielne wydarzenie było szansą, aby zapoznać się z historią podpłomyka plebańskiego,  poznać jego recepturę, obejrzeć dokumenty potwierdzające związki tej potrawy z osobą ks. Karola Wojtyły oraz obejrzeć film dokumentujący pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici.

Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników przeprowadziło warsztaty pieczenia podpłomyka plebańskiego. W specjalnie zaaranżowanym namiocie pod okiem mistrzów kuchni wszyscy chętni uczyli się przygotowywać podpłomyk. Po upieczeniu każdy mógł spróbować swojego wyrobu. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych, dla których przygotowano:  dmuchańce, miasteczko strażackie, pokaz odrestaurowanej sikawki konnej z 1903 roku, warsztaty plastyczne, na których powstawały projekty regionalnych gorsetów oraz papierowe podpłomyki.

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR i Fundacji GOPR przeprowadzili pokaz ratownictwa górskiego, uczyli udzielania pierwszej pomocy oraz demonstrowali sprzęt ratowniczy używany przez GOPR. Dzieci mogły próbować swoich sił na ściance wspinaczkowej z asekuracją ratowników GOPR.

Dużo emocji i śmiechu zapewniły konkursy. W obieraniu ziemniaków na czas najlepsza okazała się Pani Bernadetta z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowici a wśród Panów, którzy na czas przecinali belkę drewna zwyciężył Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Na scenie zaprezentowały się trzy zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie", Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”. Ponadto wystąpili podopieczni WTZ w Podolanach oraz  Karolina Buzała w towarzystwie swojego dziadka, która zaśpiewała piosenki związane z osobą Ojca Świętego, Jana Pawła II. Spotkanie zakończył koncert kapeli góralskiej  "Harnasie z Bukowiny".

Organizatorzy tego wydarzenia serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie festiwalu: Paniom z KGW z gminy Gdów, Strażakom z OSP z Gdowa na czele z Prezesem panem Zbigniewem Gumułką, Jednostkom OSP z naszej gminy na czele z Komendantem Gminnym OSP panem Józefem Kostuchem, Ratownikom Grupy Podhalańskiej GOPR i Fundacji GOPR, Wystawcom, którzy w sezonie letnim sprzedawali swoje produkty na "Moim Rynku" w Gdowie, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gdowie.

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii na naszym FB: zobacz tutaj

Centrum Kultury w Gdowie realizuje zadanie: „NOWE MOŻLIWOŚCI EDUKACYJNE I KULTURALNE- NOWA JAKOŚĆ DLA WIDZA” w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”. Przygotowując wydarzenie wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Comments are closed.