Niedziela pełna atrakcji

Drugi dzień Święta Ziemi Gdowskiej rozpoczął turniej siatkówki plażowej współorganizowany przez Zespół Szkół w Gdowie. Rozgrywki rozpoczęły się przed południem i trwały kilka godzin. Scena na Zarabiu rozbrzmiała ponownie o godzinie 15-tej, kiedy wkroczyła na nią Lady Fama wraz ze swoimi maskotkami. Barwne postacie przypomniały dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zachęcały do zjadania owoców i warzyw. Nie zabrakło również efektów specjalnych, deszczu baniek mydlanych oraz wystrzałów cukierków. Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z kotkiem Gapcio, Myszką Miki i oczywiście z Lady Famą.

Część oficjalną rozpoczął Polonez dla Niepodległej. W ten piękny, uroczysty i radosny sposób uczczono 100-lecie odzyskania niepodległości. W takt muzyki zatańczyli przedstawiciele władz gminnych, goście z miasta partnerskiego Bad Nenndorf, grupa młodzieży z Niemiec przebywająca na wymianie w Gdowie, liczni przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy: KGW, OSP, ŚDS, UTW oraz osoby z publiczności, które spontanicznie przyłączały się do korowodu.

Po przemówieniach okolicznościowych Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, burmistrza Bad Nenndorf oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka wręczono medale okolicznościowe wybite z okazji 742. rocznicy lokacji Gdowa oraz nadania herbu gminie Gdów. Medale otrzymali: Państwo Barbara i Bolesław Walas, Hurtownia Spożywcza Aga z Gdowa, Chór Tutte le Corde, Zespół Małe Zręczyce, lekarz Pan Krzysztof Ptak, Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Niegowici.

W czasie Święta Ziemi Gdowskiej zaprezentowano powstające strefy rekreacyjno-wypoczynkowe na Zarabiu. Mieszkańcy oraz goście mogli zobaczyć co już zostało zrobione, oraz dowiedzieć się co jeszcze będzie realizowane w najbliższych miesiącach.

Dla wszystkich zgromadzonych na gdowskim Zarabiu zagrała Orkiestra Dęta Gminy Gdów pod kierunkiem Pana Adama Czyżowskiego. Po ich koncercie swoje umiejętności zaprezentowały tancerki OmniaDance oraz dziewczyny z GG Dance Crew trenujące w Jodo Gym.

Nie lada atrakcją było spotkanie ze strongmani, którzy wystartowali w kilku trudnych konkurencjach, z których największe emocje wzbudziło przeciąganie tira. Także śmiałkowie z publiczności mieli szansę stanąć do rywalizacji o tytuł najsilniejszego. Tuż po pokazie, klub Jodo Gym przeprowadził licytację gadżetów z podpisami znanych sportowców. Kwota z licytacji zasiliła konto zbiórki charytatywnej, która prowadzona była przez dwa dni na Zarabiu przez Centrum Wolontariatu działające przy Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Wolontariusze zebrali łącznie ponad 6500 zł na leczenie i rehabilitację Łukasza Mardosza.

Zespół Tequila Band, tegoroczni półfinaliści programu Disco Star, rozgrzewał publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru, zespołu Pectus. Bracia Szczepanik zagrali półtoragodzinny multimedialny koncert podbijając serca naszej publiczności. Po występie fani mogli zakupić płyty, otrzymać autograf oraz zrobić sobie selfie z członkami zespołu.

Kończąc obchody 16. Święta Ziemi Gdowskiej Gospodarz Gminy Gdów podziękował Organizatorom, Partnerom oraz Służbom, które uczestniczyły w przygotowaniu i zabezpieczeniu imprezy, a Dyrektor Centrum Kultury zaprosiła na kolejne wydarzenia kulturalne. Niezwykły pokaz sztucznych ogni zakończył dwudniowe świętowanie w Gdowie.

Organizatorami Święta Ziemi Gdowskiej 2018 byli: Gmina Gdów oraz Centrum Kultury w Gdowie.
Partnerami: LKS Gdovia Gdów, UKS Gryf Gdów, Zespół Szkół w Gdowie, Hotel Oriza, Klub Jodo Gym z Bilczyc.
Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, Mój Gdów, Koncertomania.
Sponsorzy: Smokoland, Firma Gastronomiczna Al-Józ, Empol, Krakowski Bank Spółdzielczy –filia w Gdowie, Fiberway, Centrum Budowlane Dor-Bud, Skład Budowalny Niegowić, Chomik, Herbowa, Trokos oraz Ośrodek Wypoczynkowy Grosik w Gdowie.
Poniżej relacja fotograficzna w obiektywie Piotra Sionko.