5 i 6 sierpnia Ziemia Gdowska Świętowała!

Dwudniowe obchody Święta Ziemi Gdowskiej rozpoczęły się w sobotę o godz. 17.00. W bogatym programie zaprezentowały się lokalne zespoły artystyczne oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Jako pierwszy na scenę wkroczył zespół Modern Band, następnie chłopaki z „Lubię to”, a po nich Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego. Tuż przed główną gwiazdą widownię rozgrzewał zespół EKG, a o 21.15 na scenie pojawił się zespół Power Play, publiczność szalała, zabawy i wspólnego śpiewania nie było końca co spowodowało, że zespół bisował dwukrotnie. Gorącą atmosferę podtrzymała grupa młodych energicznych muzyków z Tequila Band Light& Music Show. Sobotnie świętowanie zakończyło disco party pod gwiazdami, tu swoje zdolności pokazał DJ Alex-Red z grupy Komodo. Podczas obchodów organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji towarzyszących takich jak wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne i handlowe, turnieje sportowe, warsztaty artystyczne, animacje dla dzieci, nie zabrakło również żywej lekcji historii, którą przygotowała grupa pasjonatów „Odkrywcy Historii”.

W niedzielę po wyczerpujących zmaganiach uczestników wyłoniono Strongmana i Strongwomen Ziemi Gdowskiej, a zostali nimi pani Iwona oraz pan Damian. Zawodnicy i zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i upominki od klubu Jodo Gym, oraz wejściówki na spektakl „Skazany na bluesa”. O godz. 17.00 Wójt Gminy Gdów pan Zbigniew Wojas powitał mieszkańców i przybyłych gości oraz delegację z miasta partnerskiego Bad Nenndorf i odznaczył medalami osoby oraz organizacje wyjątkowo zaangażowane w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W tegorocznym gronie wyróżnionych znaleźli się: Henryk Matuszyk, Firma Handlowo-Usługowa INSTBUD, Jacek Krupa, Gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zofia i Andrzej Tylek, Krystyna i Leszek Mańkowscy, Uczniowski Klub Sportowy "UKS Gdów", Mateusz Durczok. Oficjalną część zakończył wystrzał z armaty, co było znakiem do rozpoczęcia części artystycznej. Jako pierwsza zaprezentowała się Natalka Michalska, która urzekła swym głosem zgromadzoną publiczność, następnie prezentowali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach. Kiedy na scenę wkroczył Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce” publiczność nie mogła wyjść z zachwytu. Przed pierwszą gwiazdą niedzielnej nocy swoje zdolności zaprezentował zespół Charakter, wiwaty i oklaski fanów spowodowały, że nie obeszło się bez bisu. Szaleństwo i dużą dawkę pozytywnej energii zapewnił widowni zespół Future Folk. Kulminacyjnym punktem programu był występ zespołu Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Niezapomniane przeboje śpiewane przez utalentowaną wokalistkę wprawiły publiczność w magiczny, niepowtarzalny nastrój. Zapalone lampki w telefonach migotały na Błoniach na Zarabiu. Po zakończeniu części artystycznej Gospodarz Gminy Gdów podziękował Organizatorom, Partnerom oraz Służbom, które uczestniczyły w przygotowaniu i zabezpieczeniu imprezy. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Dyrektora oraz pracowników Centrum Kultury w Gdowie, pracowników UG, ZGK oraz Strażaków z OSP gminy Gdów, a także do Wolontariuszy, którzy przez dwa dni prowadzili zbiórkę na rzecz mieszkańca Kunic Marcina Pędzika. W ostatnich słowach Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela zaprosiła mieszkańców na kolejne wielkie wydarzenie, które odbędzie się w Gminnej Hali Sportowej w listopadzie – spektakl teatralny „Skazany na bluesa” w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Po wspólnym odliczaniu na niebie pojawiły się sztuczne ognie, które wieńczyły 15. obchody Święta Ziemi Gdowskiej.

Organizatorami Święta Ziemi Gdowskiej 2017 byli: Gmina Gdów oraz Centrum Kultury w Gdowie.
Partnerami: LKS Gdovia Gdów., UKS Rokicie, Zespół Szkół w Gdowie.
Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, Mój Gdów, Panorama Powiatu Wielickiego, portal mojgdow.pl
Sponsorzy: Rodzinny Objazdowy Lunapark Familia Land, Firma Gastronomiczna Al-Józ, Firma Handlowo Usługowa Kamir Monika Chwajoł, Krakowski Bank Spółdzielczy –filia w Gdowie, Kawiarnia Malinowy Zakątek, Klub Jodo Gym z Bilczyc, Fiberway, Centrum Budowlane Dor-Bud, Skład Budowalny Niegowić oraz Społeczna Akademia Nauk w Krakowie.
Poniżej relacja fotograficzna w obiektywie Bogusława Zdebskiego.